Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
pool "mail.muj_isp.cz" proto pop3 localdomains mojedomena.cz user "tomas@mojednomena.cz pass "heslo" is "tomas" here mda "/usr/bin/maildrop";pokud to pustím z příkazového řádku(pod userem tomas), tak se mě pošta stáhla. Ale na serveru nezůstala. Já bych ale chtěl fetchmail pouštět jako deamona a to se mě nedaří. Po restartu serveru mě při nabíhání hlásil, že v /etc mu chybí konfigurační soubor fetchmailrc. Zkopíroval jsem tam nastavení z examples(/usr/share/doc/fetchmail/examples/fetchmail.example, nyní mě hlásí Fetchmail: no mailservers have been specified. V manuálu jsem nikde nenašel co v tom souboru má být za konfiguraci. Poradíte? Jak ho přinutit fungovat jako deamon a současně bych potřeboval, aby pošta zůstala na vzdáleném serveru a stahovala se jen pošta nová.
Řešení dotazu:
@reboot fetchmail -d
V globálním konfiguračním souboru má být to, co jste si zapsal do svého. Jak často má vybírat schránky se určuje volbou daemon, kterou následuje počet sekund. Do konfiguráku se píše to samé jako na do pozičních argumentů, jen se vynechají úvodní dva spojovníky. Seznam všech voleb je v manuálové stránce fetchmail(1).
Aby se v Debianu spouštěl globální fetchmail, je třeba jej zapnout v /etc/default/fetchmail.
OK, tu chybovou hlášku jsem zrušil tím, že jsem v souboru /etc/init.d/fetchmail zakomentoval řádek CONFFILE="/etc/fetchmailrc". Dost dobře nechápu smysl toho souboru, když nastavení jak se má fetchmail chovat mám přímo u uživatele.
Smysl je ten, že z něho čte konfiguraci fetchmail, který pouští init skript Debianu při startu systému. Pokud jste zrušil řádek CONFFILE, zřejmě jste systémovému fetchmailu řekl, že nemá číst konfiguraci z tohoto souboru.
Když bych ho tam nechal a nastavil schránky tam, musím mu nějak specifikovat kterému uživateli stahnuté zpráva poslat ne?
Jistě. Dělá se to parametrem to volby user. Jinak to bude cpát do schránky uživatele, pod kterým fetchmail běží (režim singledrop) nebo do stejnojmenné jako na serveru (režim multidrop).
No to jen na okraj, funguje to i bez toho souboru.
Zřejmě si hrajete s /root/.fetchmailrc. Přečtete si manuál.
Teď ale k tomu deamonu. V /etc/default/fetchmail jsem deamona zapnutého měl. Jenže mě stejně zprávy nestáhl. Stahování začalo fungovat až po té, co jsem na příkazové řádce zadal fetchmail -d 30 -a. Pak mě to funguje až do doby než to restartnu. V tom souboru je i možnost ovlivnit toho deamona, ale nevím jaký je syntax. Jak mu mám sdělit v sekci options, že má stahovat poštu každých 30 vteřin a na serveru je smáznout? V manuálu jsou popsané volby, ale jak tu volbu napíšu v konfiguračním souboru? Mám na řádek napsat "-d 30 -a"? To je přece blbost.
Tiskni
Sdílej: