V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Řešení dotazu:
fdisk
. Mělo by to jít i ve Windows, ale už nevím, jak se to v těch dnešních verzích dělá.
Když v instalátoru klikneš na Ručně, tak by to ten druhý oddíl mělo umět smazat také. Je nutné ten druhý oddíl Windows smazat, aby se mohly vytvořit potřebné oddíly pro Ubuntu.
Hlavně nech na pokoji /dev/sda1
, tam "sídlí" Windows. Jinak můžeš experimentovat.
Klasicky může být pevný disk rozdělen pouze na čtyři primární oblasti, tak si rozmysli, zda ti to stačí. Jedna z těchto oblastí může být extended, ta je kontejnerem logických oddílů.
Pokud počítám, tak jednu primární jednotku obsadily Windows. A Linuxu obvykle stačí dvě (primární) jednotky -- jedna pro systém a druhá pro virtuální paměť (swap).
sudo fdisk -lTen parametr
-l
znamená list
, tedy seznam oddílů.
Vypíše to seznam všech dostupných oddílů. To proto, abychom věděli, jestli máš disk sda
nebo sdb
nebo jinak a jestli to máš správně.
Správná připomínka. Já předpokládal, že má pouze jeden 80GB disk.
Jedině, pokud Windows jsou nainstalovány na /dev/sda1
, tak můžeš /dev/sda2
v klidu odstranit a Ubuntu nainstalovat do "prázdného místa".
Dej Ubuntu nainstalovat do "Volného místa" na disk /dev/sda. Přičemž nech ve volném místě vytvořit dva primární oddíly -- jeden /dev/sda2 pro virtuální paměť (odhaduju velikost tak 2 GB) a zbytek volného místa na /dev/sda použij pro primární jednotku pro systém: /dev/sda3.
Vypadá to, že máš v počítači dva pevné disky -- první /dev/sda
(takto se označuje v Linuxu) a druhý /dev/sdb
. Přičemž Windows jsou na prvním primárním oddíle prvního disku -- /dev/sda1
.
Co se týká té konzole, tak hledej někde v Aplikacích, možná se to jmenuje Systém nebo tak nějak.
Super. Už víme, že instalovat se bude na disk /dev/sda (80GB). V Ubuntu by někde měla být volba, že se má nainstalovat do "prázdného místa" na disk /dev/sda.
Primární, nová velikost oddílu (už jsem napsal), začátek.
A pak že je instalace Linuxu jednoduchá
Kdo to povídal?
sudo grub-set-default
, ale nemám to na čem ověřit. Dlouho jsem to nedělal, tak si nejsem jist.
Jenže já si Ubuntu tenkrát nevybral. Dostal jsem ho s koupeným PC a řekl jsem si, že než ho smažu, tak mu nejprve dám šanci a vyzkouším co umí. Dopadlo to tak, že ho na tom PC mám dodnes, i když jsem si ho předělal k obrazu svému.Proti tomu neříkám půl slova. Vyzkoušel jsem hodně distribucí.
Na ubuntu.cz byly tenkrát návody jen pro Gnome. Pro příkazovou řádku toho bylo jak šafránu. Některé systémové záležitosti jsou specifické pro Ubuntu, takže se jinde najít nedají.To není případ CUPS, že. Já jsem za návody pro Gnome rád, je to už delší dobu moje prostředí číslo jedna. A to jsem vystřídal všechno možné včetně openboxu bez panelu a pozadí.
Chlapi, je to nad moje síly. Instalace win je tisíckrát jednodušší! Na stole před sebou mám vytištěný Přechod z Windows na Ubuntu, Přípravy k instalaci, Průvodce instalací, Průvodce po instalaci a stejně nejsem schopnej to nainstalovat.Pokud chceš mít instalaci linuxové distribuce dokonce jednodušší než Windows, tak prakticky každá distribuce nabízí volbu „smazat všechny oddíly na disku“. Pak není co nastavovat.
Našel jsem prázdný místo na disku, ale stejně to po mě chtělo další věci, který v nejmenším nechápu. V každým okně instalace je minimálně jedno slovo, který slyším prvně v životě a jehož význam absolutně neznám a ještě si mám mezi nimi vybrat a jedno zvolit - swap, žurnálovací systém, grub, mbr a spousty dalších.Asi jsi vybral manuální konfiguraci nebo neumíš mačkat tlačítko next :).
Proč je instalace Linuxu tak strašně složitá?Protože sis ji vybral tak, aby složitá byla.
Tak asi bohužel, o jednoho linuxáka bude míň, platit za instalaci nikomu nebudu. Děkuju za rady a že jste mi věnovali svůj čas.To je v pořádku, každému, co mu vyhovuje.
OK, je to tady: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/343828 ... máte pravdu, je to už starší záležitost a jelikož jsem ji na foru nenašel, bude lepším a přehlednějším (v případě dobrého výsledku) i dalším případným majitelům Eee 901.
Jednodužší ? tak si nainstaluj linux a skus přiinstalovat windows ať uvidíš jak se instaluje jednoduše windows.
Aby si hodnotil jednoduchost , instaluj jen linux tak jak si to dělal s windows (ne přidávat další systém)
S takto nerovnýma podmínkama soudíš běžně ?
Tiskni
Sdílej: