Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Chcem zalohovat priecinok /var/netflow z mojho servera na lokalny desktop s linuxom(je tam nainstalovane ssh) cez ssh do priecinka: /home/r-c/netflow.
Pomocou tohto prikazu:
rsync -a ssh /var/netflow/ft r-c@ipservera:/home/r-c/netflow
ale zakazdym to pyta heslo a chcel by som to pustat cez crona, takze bez hesla to asi nepojde.
Je mozne trvalo nastavit nejako heslo? aby to nepytalo, alebo ako to riesit?
Ci je lepsie pouzit rsyncd?
Dakujem
Řešení dotazu:
ssh-keygen -t dsa
Dát na serveru, vše na co se ptá odentrovat.
V .ssh se ti vytvoří soubor id_dsa.pub. Na serveru dáš příkaz
ssh-copy-id -i ~/.ssh/id_dsa.pub uzivatel@ip_desktopu
A už se to na heslo neptá hotovo
Vdaka funguje.
Este by ma zaujimalo ako kopirovat - ssh-copy-id na vzdialeny server, ktory bezi na inom porte ako 22(presmerovany napr. na 2345).
Je to mozne?
Alebo ako to vyriesit.
Vdaka
Nemůžu to nyní vyzkoušet, nemám na čem, ale snad by ten příkazměl mít přepínač -p, kterým se specifikuje port.
Pokud ne, což je pravděpodobné, tak se dá využít něco ve stylu:
ssh-keygen -t dsa
cd /home/rado/.ssh
scp -P 2345 id_dsa.pub radoserver@ip_serveru:/home/radoserver/.ssh
ssh radoserver@ip_serveru
<Heslo>
cd .ssh
cat id_dsa.pub >> authorized_keys
Vytvoří se klíč
Přesune se do šložky de ten klíč je
Nakopíruje s ena server do šložky /home/radoserver/.ssh
Následně se na ten server ještě heslem připojíme
A obsah toho souboru vložíme do authorized_keys
Dělá to vlastně úplně to samé jako ssh-copy-id, akorát ručně
Tiskni
Sdílej: