V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Chcem zalohovat priecinok /var/netflow z mojho servera na lokalny desktop s linuxom(je tam nainstalovane ssh) cez ssh do priecinka: /home/r-c/netflow.
Pomocou tohto prikazu:
rsync -a ssh /var/netflow/ft r-c@ipservera:/home/r-c/netflow
ale zakazdym to pyta heslo a chcel by som to pustat cez crona, takze bez hesla to asi nepojde.
Je mozne trvalo nastavit nejako heslo? aby to nepytalo, alebo ako to riesit?
Ci je lepsie pouzit rsyncd?
Dakujem
Řešení dotazu:
ssh-keygen -t dsa
Dát na serveru, vše na co se ptá odentrovat.
V .ssh se ti vytvoří soubor id_dsa.pub. Na serveru dáš příkaz
ssh-copy-id -i ~/.ssh/id_dsa.pub uzivatel@ip_desktopu
A už se to na heslo neptá hotovo
Vdaka funguje.
Este by ma zaujimalo ako kopirovat - ssh-copy-id na vzdialeny server, ktory bezi na inom porte ako 22(presmerovany napr. na 2345).
Je to mozne?
Alebo ako to vyriesit.
Vdaka
Nemůžu to nyní vyzkoušet, nemám na čem, ale snad by ten příkazměl mít přepínač -p, kterým se specifikuje port.
Pokud ne, což je pravděpodobné, tak se dá využít něco ve stylu:
ssh-keygen -t dsa
cd /home/rado/.ssh
scp -P 2345 id_dsa.pub radoserver@ip_serveru:/home/radoserver/.ssh
ssh radoserver@ip_serveru
<Heslo>
cd .ssh
cat id_dsa.pub >> authorized_keys
Vytvoří se klíč
Přesune se do šložky de ten klíč je
Nakopíruje s ena server do šložky /home/radoserver/.ssh
Následně se na ten server ještě heslem připojíme
A obsah toho souboru vložíme do authorized_keys
Dělá to vlastně úplně to samé jako ssh-copy-id, akorát ručně
Tiskni
Sdílej: