Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
(NTB,Globální adresa1) --------- VPN --------- (SERVER,Globální adresa2)========== INTERNETYMezi globální adresou 1 a 2 se mi daří pingat pouze v případě když nespoléhám na neighbour discovery, ale zadám na obě strany tunelu záznam ručně
ip -6 neigh add 2a01:ble:ble:ble:ble:ble:ble:ble lladdr ma:cma:ma:cma:cm:ac dev tap0Stejně tak se na Globální adresu 1 z venku nedopingnu Otázky jsou tedy následující : - Je správné takto přiřadit notebooku globální adresu ? Nemá jí dostat server a ten bude potom data nějak přeposílat na adresu linkovou ? - Neighbour discovery nefunguje protože používám globální adresy ? Mám tom všem pořádný guláš, takže možná motám věci co spolu nesouvisí Děkuji za nápady
Podle toho co píšou tady http://www.ruwenzori.net/ipv6/Jims_LAN_IPv6_global_connectivity_howto.html v sekci 5.2 Link-local vs. global unicast to chápu tak, že ND má fungovat pouze na Linkových adresách, což by dávalo celkem smyslNic takového tam napsaného nevidím, a také to není pravda. ND funguje i s globálními adresami. ND nemůže bez nějaké magie fungovat mezi adresou na notebooku a adresou někde dál na druhé straně VPN. Ta adresa na druhé straně VPN musí být přímo rozhraních na obou koncích toho VPN tunelu.
NTB(tap0)<----VPN---->SERVER(tap0|eth0)=====INTERNETMarně jsem doufal že když na serveru povolím forwardování tak se domluví server s notebookem přes ND...
Tiskni Sdílej: