Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
disk teraz
root@local-server:~# df -H
Súborový systém Veľk Použ Dost Pou% Pripojený na
/dev/sda1 11G 9,2G 668M 94% /
none 256M 218k 256M 1% /dev
none 261M 0 261M 0% /dev/shm
none 261M 103k 260M 1% /var/run
none 261M 0 261M 0% /var/lock
none 261M 0 261M 0% /lib/init/rw
/dev/sda6 107G 83G 19G 82% /home
nerad by som nieco pokazil, pretoze to by bol moj koniec... a preto treba urobiť krok 1: backup. Krok dva závisí od druhu súborového systému, ktorý tam je. ( prezradí ho príkaz
mount).
vidis a tu nastava dalsia otazka :) BACKUP by som chcel robit po LAN, je mozne urobit backup aj na NTFS ? Skusim este nieco prestudovat o backupoch
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw)
none on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
none on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
none on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
none on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
none on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
/dev/sda6 on /home type ext3 (rw,relatime)
rpc_pipefs on /var/lib/nfs/rpc_pipefs type rpc_pipefs (rw)
nfsd on /proc/fs/nfsd type nfsd (rw)
BACKUP by som chcel robit po LAN, je mozne urobit backup aj na NTFS ?Ak chceš niečo dať na NTFS, musíš mať driver pre NTFS ktorý povoľuje zápis. To by pri Linuxoch z posledných 2-3 rokov nemal byť problém. Vyskúšaj jednoducho tak, že na NTFS skúsiš vyrobiť hocijaký súbor. Backup sa dá urobiť množstvom spôsobov - nástrojmi ako je tar, cpio alebo niečo čo uprednostňuje tvoja distribúcia. (akáže to je?)
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro)Treba mať na pamäti, že potrebuješ upraviť
/tmp do /home/tmp, vytvořil nový /tmp s právy 1777 a pak provedl
mount -B /home/tmp /tmpSamozřejmě je možné to trvale zapsat do
/etc/fstab:
/home/tmp /tmp none bindNyní se dočasné soubory vytváří na oddílu
/home. Totéž jsem udělal s adresářem /var/www. Tím se systémovému oddílu dost odlehčilo.
Stejným způsobem se dá přesunout třeba i /usr, /var/lib/mysql apod., ale tolik prostoru jsem zas nepotřeboval. Nelze přesunout všechno, namátkou např. /etc, /bin, /sbin, /lib a pár dalších je nutné nechat na svých místech.
Tiskni
Sdílej: