V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj, uz kdysi jsem rozjel podle navodu Sambu jako domenovy radic. WinXP jely naprosto bez problemu. Po nejake dobe (ani nevim, ze bych neco menil) se neda prihlasit. Win pisou, ze domena XY neni k dispozici. Odebral jsem teda PC z domeny a na serveru jsem smazal ucet pocitace. pridal jsem opetovne stanici do domeny a vse probehlo OK. Na serveru se ucet PC v poradku vytvoril. Proc to tedy nejde?
Sambu mam ve verzi 3.5.6. V logu jsem nasel jen toto:
[2011/08/31 10:02:22.803264, 0] rpc_server/srv_netlog_nt.c:669(_netr_ServerAuthenticate3) _netr_ServerAuthenticate: no challenge sent to client MOJE-PCa v
log.winbindd-idmap
Upgrade of IDMAP_VERSION from -1 to 2 is not possible with incomplete configuration [2011/08/31 10:57:47.905218, 1] winbindd/idmap.c:321(idmap_init_domain) idmap initialization returned NT_STATUS_UNSUCCESSFULNevi ale, jestli to s tim ma nejakou souvislost. Jsem z toho docela nestastny, protoze googluju a nic. Uzivatele nemuzou pracovat. Diky moc za pomoc.
Řešení dotazu:
ze domena XY neni k dispozicito vetsinou znamena, ze nefunguje spravne wins viz prikazy nbtstat atd. na klientu. pouzivate netbios nebo wins server muzete na nej videt z klienta? pokud pouzivate hosts/lmhosts jsou zaznamy spravne u vsech klientu?
Diky. Jsem rad, ze Vase prispevky na tomto foru plni i jeho poslani. Samba = Windows (zrejme) a proto nema cenu se tim zabyvat. Ale jinak diky.Neměj to pavlixovi za zlé. On fandí lidem, kteří mají chuť se učit i se Sambou, sám by se s ní rád trochu více naučil. Ale na experimentování na lidech s výsledkem typu „uživatelé nemůžou pracovat“ pavlix neumí odpovědět jinak než názorem „kdo chce kam, pomozme mu tam“. Jistě, leccos se dá na živé síti naučit a někteří moji zákazníci s tím mají svou zkušenost (oni vědí), ale jak ses proboha dostal do situace, kdy si začínáš hrát se sambou a zároveň uživatelé už nemůžou pracovat? Nehledě na to, že účelem poradny opravdu není support ve smyslu vyřešení cizího problému do 24 hodin. Je mi líto.
Tak pokud se chces naucit se Sambou neco vic, popr. zbytecne neplacat casem zbytecnyma komentarema misto studiaNápodobně. Chci se naučit se sambou něco víc, ale pravděpodobně s tím počkám, až k tomu budu mít (placený) důvod. V mých prioritách je Samba daleko za hromadou jiných věcí, psal jsem o tom jen proto, abych Honzovi odmítl jeho mylnou představu, že reaguju na základě asociace Samba–Windows. Diskuze jsou relax.
zkus poradit neco ve smyslu: "A co direktiva server signing?" .. tazateli se nepredhodi uplne reseni, ale bude mit alespon nejaky smer, kterym se ubirat.Neporadil jsem mu to, protože netuším, o co jde, ačkoliv teď, když to píšeš, tak si vzpomínám, že se o něčem takovém v manuálu psalo.
option netbios-name-servers 192.168.1.1;v nastaveni DHCP serveru (jestli pouzivate). Treba Vam to pomuze.
Tohle je zrejme muj problem, ale reseni jsem nenasel I na Woknech jsem mel tu chybu 59. Pak jsem to prostouchnul tim, ze jsem pres Okolni pocitace otevrel Samba Sdileni... a pak vypis net view na Woknech uz domenu videl.. nicmene po restartu a prihlaseni domena neni udajne k dispozici..
Název serveru Poznámka
\\MOJE-PC muj pocitac
\\SERVER Samba Server
Příkaz byl úspěšně dokončen.
server signing = disable
od verze Samby 3.5.x.
DIKY
Tiskni
Sdílej: