Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
http://www.itsk.sk/sony-vaio-vpcw12s1e-t-cez-10-1-intel-atom-processor-n280-1gb-250gb-intel-graph-media-acc-950-windows-7-starte_d39005.html
Prosim poradte, hlavne aby na tom isla bez problemov nainstalovat Opera, Chrome pripadne bez kompilovania co znamena to "mat problem s HW a vypekat s nim do vysin" ? nejaka nekompatibilita ci pouze velka zatez hw -> pomalost distra?
Jinak nad ArchOne si neuvazoval? Zkusil bych tu verzi s openboxem. Mohl by to byt dobrej fofr na netbooku :) Ale teda zase za cenu toho ze tam budes mit rolling distro :)
no jde o to ze si nejsem jistej jak v ArchOne frci aktualizace a dle data vydani ArchOne, je to rok stary distro :) Pokud je to synchronizovany na Archlinux repa tak to znamena hooodne aktualizaci. Ale na flash za vyzkouseni bych nic nedal :) Kdyz si s tim jednou tu praci das tak to pak fici dost dobre :)
souhlasim . Jinak posledni dobou je Arch velmi stabilni, ale obcas se proste neco najde co je v aktuali verzi rozbite , jednu dobu napriklad gcc-avr ci si pamatuji jak se aktualizovaly nekdy rok zpet knihovny a chciplo pripojovani usb disku . Vetsinou se neco najde kdyz to nejmin potrebuju a nebo kdyz jsem navic offline :) Ale staci byt trochu opatrny a sledovat aktualizace a je to v poho :) Nebyt Archu tak jsem porad velka linuxova lamka
radeon
. Nebo ve starší verzi nejsou obsaženy opravy (kritických) chyb v aplikacích (případ nástroje pandoc
-- v Ubuntu dlouho hnila nepoužitelná (produkovala rozbitý výstup do XHTML) verze tuším 1.5).
radeon
byla vlastnost, na aktualizace se totiž od tří měsíců po vydání zvysoka kálí, protože se připravuje příští verze Ubuntu. Koho zajímá, že na půl roku staré GPU v podstatě nefunguje 3D, ačkoliv v upstreamu už podpora je obstojná?
ubuntu nezatracuju, ale na netbook/starý železo bych si ho nedal.
hod si to na flash a zkus to live z ni a uvidis :) jinak to co popisujes vypada na nejakou velkou zatez CPU a nastaveny regulator na max frekvenci :) jinak je to nejake podivne.
v archOne je patchovany jadro pro netbooky, je tam starsi fajn verze 2.6.33 coz neni na skdu, co se tyce produkovaneho tepla, pokud tam treba hodis ubuntu s compizem ci nejake jine velke distro s gnome a omalovankama tak verim tomu ze to bude cpu zatezovat, navic pokud ti to distro nepodtaktovava cpu tak verim ze je produkovane teplo vetsi..Proto bych ti doporucil testnout alespon na flash ten Arch a pripadne tam vyhodit nejake info o hw co to pise v dmesg a podobnejch udelatkach jako cpufreq-info :)
ja jsem na tu hw konfiguraci koukal a mela by byt dobre podporovana v Linuxu. Mam podobny chipset v 15" notasu. Mam 945GM se stejnou grafikou GMA950. Prevazny zdroj tepla by mel byt tedy CPU. Ale vestit se to neda takze dokud nenahodis nejaky vypisy z Linuxu, tak se nic jistyho rict neda :) Napriklad prikaz v terminalu cpufreq-info ti da informace o tom, jakej rezim pouziva CPU, jakej ma takt a podobne :) Dale by mohl nejake divne veci s ovladaci vyhodit treba prikaz dmesg
powertop
.
Tiskni
Sdílej: