Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
http://www.itsk.sk/sony-vaio-vpcw12s1e-t-cez-10-1-intel-atom-processor-n280-1gb-250gb-intel-graph-media-acc-950-windows-7-starte_d39005.html
Prosim poradte, hlavne aby na tom isla bez problemov nainstalovat Opera, Chrome pripadne bez kompilovania teda RPM, deb alebo nieco podobne
Diki moc za rady
co znamena to "mat problem s HW a vypekat s nim do vysin" ? nejaka nekompatibilita ci pouze velka zatez hw -> pomalost distra?
Jinak nad ArchOne si neuvazoval? Zkusil bych tu verzi s openboxem. Mohl by to byt dobrej fofr na netbooku :) Ale teda zase za cenu toho ze tam budes mit rolling distro :)
no jde o to ze si nejsem jistej jak v ArchOne frci aktualizace a dle data vydani ArchOne, je to rok stary distro :) Pokud je to synchronizovany na Archlinux repa tak to znamena hooodne aktualizaci. Ale na flash za vyzkouseni bych nic nedal :) Kdyz si s tim jednou tu praci das tak to pak fici dost dobre :)
souhlasim . Jinak posledni dobou je Arch velmi stabilni, ale obcas se proste neco najde co je v aktuali verzi rozbite , jednu dobu napriklad gcc-avr ci si pamatuji jak se aktualizovaly nekdy rok zpet knihovny a chciplo pripojovani usb disku . Vetsinou se neco najde kdyz to nejmin potrebuju a nebo kdyz jsem navic offline :) Ale staci byt trochu opatrny a sledovat aktualizace a je to v poho :) Nebyt Archu tak jsem porad velka linuxova lamka
radeon
. Nebo ve starší verzi nejsou obsaženy opravy (kritických) chyb v aplikacích (případ nástroje pandoc
-- v Ubuntu dlouho hnila nepoužitelná (produkovala rozbitý výstup do XHTML) verze tuším 1.5).
radeon
byla vlastnost, na aktualizace se totiž od tří měsíců po vydání zvysoka kálí, protože se připravuje příští verze Ubuntu. Koho zajímá, že na půl roku staré GPU v podstatě nefunguje 3D, ačkoliv v upstreamu už podpora je obstojná?
ubuntu nezatracuju, ale na netbook/starý železo bych si ho nedal.
hod si to na flash a zkus to live z ni a uvidis :) jinak to co popisujes vypada na nejakou velkou zatez CPU a nastaveny regulator na max frekvenci :) jinak je to nejake podivne.
v archOne je patchovany jadro pro netbooky, je tam starsi fajn verze 2.6.33 coz neni na skdu, co se tyce produkovaneho tepla, pokud tam treba hodis ubuntu s compizem ci nejake jine velke distro s gnome a omalovankama tak verim tomu ze to bude cpu zatezovat, navic pokud ti to distro nepodtaktovava cpu tak verim ze je produkovane teplo vetsi..Proto bych ti doporucil testnout alespon na flash ten Arch a pripadne tam vyhodit nejake info o hw co to pise v dmesg a podobnejch udelatkach jako cpufreq-info :)
ja jsem na tu hw konfiguraci koukal a mela by byt dobre podporovana v Linuxu. Mam podobny chipset v 15" notasu. Mam 945GM se stejnou grafikou GMA950. Prevazny zdroj tepla by mel byt tedy CPU. Ale vestit se to neda takze dokud nenahodis nejaky vypisy z Linuxu, tak se nic jistyho rict neda :) Napriklad prikaz v terminalu cpufreq-info ti da informace o tom, jakej rezim pouziva CPU, jakej ma takt a podobne :) Dale by mohl nejake divne veci s ovladaci vyhodit treba prikaz dmesg
powertop
.
Tiskni Sdílej: