Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
- Notebook Fujitsu Lifebook A530, - Linux 3.0.4-vanilla, Slackware64-current - v /sys/power/disk je "shutdown" - v jádře podpora s2disk, mount s parametry noatime, commit=3800, vše ext4fsAsi po třech hodinách práce jsem si stáhl qemu-0.15.0.tar.gz, rozbalil jsem (ještě tak asi 5 minut četl ./configure --help ), provedl ./configure, make V=1 a po několika vteřinách kompilace zatuhl celý NB. Chvilku jsem čekal, disk ještě párkrát zahrkal (asi vyprazdňoval keše) Ctrl + Alt + Delete nereagovalo a jediné co mne napadlo z Magic_SysRq_Key bylo Ctrl + Alt + SysRq + b (okamžitý reboot, bez sync a umount). Takže jsem nabootoval, ihned provedl shutdown -rF now a po naběhnutí systému vidím, že nic okolo zmiňovaného qemu nemám v NB. Ještě před tím jsem instaloval vde2, což v systému zůstatlo, ale o qemu ani památka. Co se mohlo stát? Může za to Ctrl + Alt + SysRq + b? Je reálná možnost, že mám nabořený FS i když fsck proběhl v pořádku? Budu rád za vysvětlení, protože sám tomu moc nerozumím. Díky.
sync
, tak nejpravděpodobnější vysvětlení bude IMHO to nejjednodušší: data se před tvrdým rebootem nestihla zapsat na disk.
Ach jo, co je to zase za demagogii? Je to jen default a pokud se to někomu nelíbí, není nic jednoduššího než použít parametr sync
. Tazatel s tím očividně problém nemá (nebo aspoň neměl), jelikož si jako bonus nastavil commit interval na více než hodinu (default je pět sekund). Takže si za své problémy může sám a nemá smysl v tom hledat nějakou chybu návrhu.
Něco jiného je samozřejmě to "zatuhnutí", ale to bohužel k experimentování s nejnovějšími vanilla jádry čas od času patří. Jen by bylo dobré v takovém případě nakonfigurovat kdump a použít Alt+SysRq+C, aby byl ten pád aspoň něčím užitečný.
Tiskni
Sdílej: