Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Vlastním čtečku čipových karet smartreader+ jejíž účelem je možnost číst čipové karty, v daném případě satelitní karty pro DVB-S tuner. Čtečka používá USB-serial převodník FTDI. Dokáže pracovat v režimu smartreader nebo v režimu mouse, kdy vytvoří port ttyUSBx.
V režimu smartreader funguje bezchybně. Jediným a dost výrazným problémem je, že v tomto režimu se zadávají hodnoty device a bus (např. 002:003). Zde je problém, že po restartu nebo odpojení a připojení čtečky jsou hodnoty pokaždé jiné.
V režimu mouse se vytvoří již zmíněný sériový port ttyUSBx. Zde je kámen úrazu. Pokud za provozu vložím čtečku do USB portu, systém ji detekuje a vytvoří funkční port na ttyUSBx. Problém nastane, pokud restartuji počítač. Po restartu je též čtečka detekována, je vytvořen port na ttyUSBx, ale sériová komunikace je víceméně nefunkční. Čipovou kartu zdetekuje, ale již ji nezinicializuje a též utilita, která je ke čtečce k dispozici se čtečkou nedokáže komunikovat. Jediné co pomáhá, je čtečku na nějakou dobu vyndat z USB a pak zasunout, případně zrestartovat počítač bez čtečky a pak ji znova zapojit. Poté ji systém znova zdetekuje a čtečka opět funguje.
Otázka tedy zní, co způsobuje problém s funkčností čtečky v režimu mouse po restartu, kdy je využíván převodník USB->serial FTDI?
lsusb -d 0403:6001 | awk '{print $2":"$4}'Teď záleží jakým způsobem se ty hodnoty zadávají do programu.
rmmod ftdi_sio modprobe ftdi_sioA zkusit aplikaci, co ona na to. Pak už jedině zkusit třeba tu čtečku připojit přes USB HUB s vlastním (externím) napájením. Nebo jiné PC s linuxem, zda se něco změní.
Tiskni
Sdílej: