Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
dd
. Ta provede údajně bitovou kopii obsahu zařízení. Třeba pořídí obraz disku. Zajímavé ale je, když třeba DVD je chráněno, tak ho neotevře nejen Totem, ale ani nejde zkopírovat utilitou dd
. A to přesto, že adresářovou strukturu lze procházet a dá se vypsat obsah jednotlivých souborů utilitou cat
. Takže spíše se dají jednotlivé soubory zkopírovat utilitou cat
, než utilitou dd
vytvořit bitovou kopii celého disku.
Jsem z toho nějak v pomikově... Nemá někdo vysvětlení tohoto pro mne paranormálního jevu? Přece když je ten disk čitelný, musí být i zkopírovatelný, ne?
cat
?
Jinak tam na té Wikipedii čtu, že it is also naturally overcome by using ddrescue
. If I have good understood, tak se to eventuelně dá také obejít tím ddrescue
?
ddrescue je pouze robustnější dd. To znamená, že pracuje na úrovni blokového zařízení a sektory, které nedokáže (na několikrát) přečíst (standardně) zaplní nulami.
Pokud byste chtěl jít pod úroveň blokového zařízení, je třeba specializovaný software, který například vypne autopravné algoritmy v mechanice nebo který dokáže vytáhnout fyzická data (2048b sektor na CD ve skutečnosti obsahuje více bitů a data jsou redundantně kódována). Něco z toho umí readcd z Schillingova balíku cdrecord.
Tiskni
Sdílej: