Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
Řešení dotazu:
sudo
.
Jako root by se melo jit prihlasit, protoze se jedna o originalni verzi rootfs z CD od kitu.A pokud jsou identicke tak na ni se prihlasovalo
LOGIN: root
PASSWD: olimex
olimex@sam9-l9260:~$ su flash_eraseall -j /dev/mtd1
su: invalid option -- j
olimex@sam9-l9260:~$ sudo flash_eraseall -j /dev/mtd1
-bash: sudo: command not found
ve slozce /usr/sbin se vsechny binarky pro roota (chpasswd,nandwrite..) nachazeji jenom ze je jako olimex na ne nedostanu
olimex@sam9-l9260:/usr/sbin$ su chpasswd
Unknown id: chpasswd
/usr/sbin/chpasswd root:root
Originalni rootfs je zabalen v tar.bz2. Nemohlo dojit jeste k ignorovani nejakeho obsahu pri rozbalovani jako v pripade /dev/ ? Rozbauji prikazem:
sudo tar -xjvf sam9-l9260-rootfs.tar.bz2
sudo chmod -R 777 sam9-l9260-rootfs.tar.bz2
sudo vubec v bin neni je tam pouze su
olimex@sam9-l9260:~$ su
Password: <- (ENTER)
su: Authentication failure
olimex@sam9-l9260:~$ su
Password: <- ("olimex" takove by melo byt heslo dle dokumentace)
setgid: Operation not permitte
identicky to konci i v pripade pouziti su root
Zda se jako by bylo prihlaseni na root nejakym zpusobem zakazano.
Na forech jsem se docetl, ze standardne je root bez hesla a je ho potreba inicializovat pomoci passwd bohuzel to pouzit nejde, protoze nefunguje ani su.
cely rootfs jsem na NFS nasdilel s pravy: -rwxrwxrwx 1 777 777
pokud se podivam konkretne na prikaz: flash_eraseall
-rwxrwxrwx 1 777 777 11624 Jan 1 00:00 flash_eraseall
taze bych ho jako user olimex mohl pouzit, protoze prava na to maji vsichni ale stejne to nejde
ted me napadlo, ze se zabyvam problemem v rootfs, ale nemohl by byt i v jadre??
cely rootfs jsem na NFS nasdilel s pravy: -rwxrwxrwx 1 777 777To je celkem fuk.
taze bych ho jako user olimex mohl pouzit, protoze prava na to maji vsichni ale stejne to nejdeNemohl, pro zápis do MTD potřebuješ roota. Vypadá to, že rootfs dokážeš připojit. Dokážeš do něj i zapisovat? Zkopíruj bash někam jinam a nastav mu
chmod +s
. Pak se v tom systému přihlaš jako uživatel a spusť ho.
ted jsem ve stavu kdy mam rootfs pripojenej pres NFS
pokud jsem to pochopil spravne
(system na kitu)
cp /bin/bash /home/olimex
chmod +s /home/olimex
reset
(na PC)
ve slozce kde je rootfs pro kit mam ve slozce /home/olimex/bash a ten jsem vykopiroval do /bin/bash
po resetovani kitu system vubec nenabehl .. hodne chyb typu SIOCSIFFLAGS: Permission denied, mount: only root can do that
/home/olimex
, ale tomu nově vyrobenému bashi…
ano v /etc/passwd/ je napsano hned na prvnim radku :
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
a na predposlednim
olimex:x:1000:1000:olimex,,,:/home/olimex:/bin/bash
.
a v /etc/securetty se pise mimo jineho :
# Standard serial ports
ttyS0
ttyS1
Pozor... tady se zda neco podezreleho :
Zda se, ze se systemu nelibi ze je to zapisovatelny soubor s 777 coz je asi logicky, protoze z hlediska bezpecnosti by do nej asi jit zapisovat nemelo.
Tadaaaaa... problem vyresen.
Jednalo se o to, ze jsem musel roots zozbalovat jako root a pak prepsat prava na 777 abych je mohl nasdilet na NFS. Jenomze asi z duvodu bezpecnosti je treba se soubor securetty musi nastavit na 644. Takze jsem si to vlastne zpusobil sam :(
Dekuji za pomoc panove, bez Vas bych to tezko odhalil. Jsem v linuxu novacek, takze tyhle vychytavky kam se podivat do logu jeste neovladam. Resil jsem to 2 dny takze to snad nekomu pomuze.
Tiskni
Sdílej: