Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Řešení dotazu:
sudo
.
Jako root by se melo jit prihlasit, protoze se jedna o originalni verzi rootfs z CD od kitu.A pokud jsou identicke tak na ni se prihlasovalo
LOGIN: root
PASSWD: olimex
olimex@sam9-l9260:~$ su flash_eraseall -j /dev/mtd1
su: invalid option -- j
olimex@sam9-l9260:~$ sudo flash_eraseall -j /dev/mtd1
-bash: sudo: command not found
ve slozce /usr/sbin se vsechny binarky pro roota (chpasswd,nandwrite..) nachazeji jenom ze je jako olimex na ne nedostanu
olimex@sam9-l9260:/usr/sbin$ su chpasswd
Unknown id: chpasswd
/usr/sbin/chpasswd root:root
Originalni rootfs je zabalen v tar.bz2. Nemohlo dojit jeste k ignorovani nejakeho obsahu pri rozbalovani jako v pripade /dev/ ? Rozbauji prikazem:
sudo tar -xjvf sam9-l9260-rootfs.tar.bz2
sudo chmod -R 777 sam9-l9260-rootfs.tar.bz2
sudo vubec v bin neni je tam pouze su
olimex@sam9-l9260:~$ su
Password: <- (ENTER)
su: Authentication failure
olimex@sam9-l9260:~$ su
Password: <- ("olimex" takove by melo byt heslo dle dokumentace)
setgid: Operation not permitte
identicky to konci i v pripade pouziti su root
Zda se jako by bylo prihlaseni na root nejakym zpusobem zakazano.
Na forech jsem se docetl, ze standardne je root bez hesla a je ho potreba inicializovat pomoci passwd bohuzel to pouzit nejde, protoze nefunguje ani su.
cely rootfs jsem na NFS nasdilel s pravy: -rwxrwxrwx 1 777 777
pokud se podivam konkretne na prikaz: flash_eraseall
-rwxrwxrwx 1 777 777 11624 Jan 1 00:00 flash_eraseall
taze bych ho jako user olimex mohl pouzit, protoze prava na to maji vsichni ale stejne to nejde
ted me napadlo, ze se zabyvam problemem v rootfs, ale nemohl by byt i v jadre??
cely rootfs jsem na NFS nasdilel s pravy: -rwxrwxrwx 1 777 777To je celkem fuk.
taze bych ho jako user olimex mohl pouzit, protoze prava na to maji vsichni ale stejne to nejdeNemohl, pro zápis do MTD potřebuješ roota. Vypadá to, že rootfs dokážeš připojit. Dokážeš do něj i zapisovat? Zkopíruj bash někam jinam a nastav mu
chmod +s
. Pak se v tom systému přihlaš jako uživatel a spusť ho.
ted jsem ve stavu kdy mam rootfs pripojenej pres NFS
pokud jsem to pochopil spravne
(system na kitu)
cp /bin/bash /home/olimex
chmod +s /home/olimex
reset
(na PC)
ve slozce kde je rootfs pro kit mam ve slozce /home/olimex/bash a ten jsem vykopiroval do /bin/bash
po resetovani kitu system vubec nenabehl .. hodne chyb typu SIOCSIFFLAGS: Permission denied, mount: only root can do that
/home/olimex
, ale tomu nově vyrobenému bashi…
ano v /etc/passwd/ je napsano hned na prvnim radku :
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
a na predposlednim
olimex:x:1000:1000:olimex,,,:/home/olimex:/bin/bash
.
a v /etc/securetty se pise mimo jineho :
# Standard serial ports
ttyS0
ttyS1
Pozor... tady se zda neco podezreleho :
Zda se, ze se systemu nelibi ze je to zapisovatelny soubor s 777 coz je asi logicky, protoze z hlediska bezpecnosti by do nej asi jit zapisovat nemelo.
Tadaaaaa... problem vyresen.
Jednalo se o to, ze jsem musel roots zozbalovat jako root a pak prepsat prava na 777 abych je mohl nasdilet na NFS. Jenomze asi z duvodu bezpecnosti je treba se soubor securetty musi nastavit na 644. Takze jsem si to vlastne zpusobil sam :(
Dekuji za pomoc panove, bez Vas bych to tezko odhalil. Jsem v linuxu novacek, takze tyhle vychytavky kam se podivat do logu jeste neovladam. Resil jsem to 2 dny takze to snad nekomu pomuze.
Tiskni
Sdílej: