PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravím, jž delší dobu se v naší firmě řešíme jaký server si pořídit. Aktuálně mám servery DELL s, kterými jsme velice spokojení. Aktuálně hledám vhodný server pro virtualizaci. Na internetu padli mi do oka Dell POWEREDGE r210 II http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=94799.
Server musí mít vysokou dostupnost. Budou na něm virtuální stroje a to dva webové a pak souborový server a to SMB a FTP a pak další virtuální stroje s databázemi. V tuto chvíli jde asi o 6 virtuálních stroju po cca 1 Gb paměti. Celkem bych chtěl pořídit 2x ten DELL poweredge r210 II a k tomu pořídit NAS server ne který bych použíl jako storage koukal jsem po Synology RS411 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=90413 má dvě 2 x GB síťovou kartu. No a tu maximílní dostupnost bych chtěl řešit přes DRBD.
Co se týká serveru tak mám takovou představu a to pořídit ten sever DELL poweredge R210 II a k těm stávajícím 4 GB dokoupit alespon 8 Gb RAM tedy celkem by bylo v obou strojích 12GB což by mohlo pro zatím stačit snad. Mám strach jestli tím dokoupením RAM nepříjdu o záruku. Máte s tímto prosím někdo zkušenost?
Předem moc děkuji za vaše reakce.
No na internetu jsem práve narazil na to že s tím někdo měl problémy. Takže si tim nejsu moc jisty. Další věc která mě trápi je jestli ten procesor bude v pohodě zvládat virtualizaci. Nevíte kde bych to mohl ověřit. Jde mi o to a by nejel například třeba furt na plno atd. Máš zkušenosti s SAN? Jaký by jsi mi doporučil.
Samozřejmě že pokud možno něco rozumného. To uplně na 100% nevím ale cca kolem 50 000 - 65 000 max.
Co by jste mi prosím doporučili za to úložiště?
Aha, máte prosím nějáke konkrétní návrhy. Předem děkuji za rakci.
Ano to Synology má sloužit jako share storage pro ty dva DELL servery. Představa byla že by to bylo v RAID 1. Je to moje spíš úvaha. Moc bych se vážil toho kdyb jste mi pomohl a navrhli něco co by tuto mojí představu zvládlo. Co se týká Blade serveru tak to asi není úplně to co se chce.
Synology a k tomu s SATA jako SAN pro produkcni prostredi s virtualy bo cimkoliv??? Pokud to neni pokus o vtip, tak mate velmi spatne povedomi o dane problematice. Synology muzete pouzit pro odlivani zaloh, ale pro SAN na tento druh pouziti je potreba zacit u 5-6 2,5-10000Rpm SAS discich a pridavat.
Pokud se v tom nevyznate a potrebujete nejakou kalkulaci, tak se nebojte oslovit treba dell, HP nebo jejich subdodavatele. V kazdem pripade se vyhnete bastleni s cilem firme usetrit 10-20 tisic, protoze tohle se muze dle hodnoty provoznich dat velmi rychle prodrazit.
Ale konkretneji....muzete jako SAN zkusit treba toto http://www.alza.cz/hp-proliant-dl180g6-rack-2u-d253474.htm . Pak staci doplnit disky, ram ci pridat zdroj. Za tu cenu velmi slusne a asi jde najit i lepsi.
Tiskni
Sdílej: