Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím, jž delší dobu se v naší firmě řešíme jaký server si pořídit. Aktuálně mám servery DELL s, kterými jsme velice spokojení. Aktuálně hledám vhodný server pro virtualizaci. Na internetu padli mi do oka Dell POWEREDGE r210 II http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=94799.
Server musí mít vysokou dostupnost. Budou na něm virtuální stroje a to dva webové a pak souborový server a to SMB a FTP a pak další virtuální stroje s databázemi. V tuto chvíli jde asi o 6 virtuálních stroju po cca 1 Gb paměti. Celkem bych chtěl pořídit 2x ten DELL poweredge r210 II a k tomu pořídit NAS server ne který bych použíl jako storage koukal jsem po Synology RS411 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=90413 má dvě 2 x GB síťovou kartu. No a tu maximílní dostupnost bych chtěl řešit přes DRBD.
Co se týká serveru tak mám takovou představu a to pořídit ten sever DELL poweredge R210 II a k těm stávajícím 4 GB dokoupit alespon 8 Gb RAM tedy celkem by bylo v obou strojích 12GB což by mohlo pro zatím stačit snad. Mám strach jestli tím dokoupením RAM nepříjdu o záruku. Máte s tímto prosím někdo zkušenost?
Předem moc děkuji za vaše reakce.
No na internetu jsem práve narazil na to že s tím někdo měl problémy. Takže si tim nejsu moc jisty. Další věc která mě trápi je jestli ten procesor bude v pohodě zvládat virtualizaci. Nevíte kde bych to mohl ověřit. Jde mi o to a by nejel například třeba furt na plno atd. Máš zkušenosti s SAN? Jaký by jsi mi doporučil.
Samozřejmě že pokud možno něco rozumného. To uplně na 100% nevím ale cca kolem 50 000 - 65 000 max.
Co by jste mi prosím doporučili za to úložiště?
Aha, máte prosím nějáke konkrétní návrhy. Předem děkuji za rakci.
Ano to Synology má sloužit jako share storage pro ty dva DELL servery. Představa byla že by to bylo v RAID 1. Je to moje spíš úvaha. Moc bych se vážil toho kdyb jste mi pomohl a navrhli něco co by tuto mojí představu zvládlo. Co se týká Blade serveru tak to asi není úplně to co se chce.
Synology a k tomu s SATA jako SAN pro produkcni prostredi s virtualy bo cimkoliv??? Pokud to neni pokus o vtip, tak mate velmi spatne povedomi o dane problematice. Synology muzete pouzit pro odlivani zaloh, ale pro SAN na tento druh pouziti je potreba zacit u 5-6 2,5-10000Rpm SAS discich a pridavat.
Pokud se v tom nevyznate a potrebujete nejakou kalkulaci, tak se nebojte oslovit treba dell, HP nebo jejich subdodavatele. V kazdem pripade se vyhnete bastleni s cilem firme usetrit 10-20 tisic, protoze tohle se muze dle hodnoty provoznich dat velmi rychle prodrazit.
Ale konkretneji....muzete jako SAN zkusit treba toto http://www.alza.cz/hp-proliant-dl180g6-rack-2u-d253474.htm . Pak staci doplnit disky, ram ci pridat zdroj. Za tu cenu velmi slusne a asi jde najit i lepsi.
Tiskni
Sdílej: