Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
ahoj, rad bych udelal pro navstevniky jednoduchy kiosek ze stareho PC.
Nainstaloval jsem debian stable, uplny zaklad bez X (minimal).
Moje predstava:
- nainstaluji X server (nechci zadny spravce oken proste jen X server)
- nainstaluji Firefox
- vytvorim uzivatele napr. kiosk, mam jen dotaz jak zajistim jak zajistit aby po nabootovani se mi spustit X server a v nem firefox pod uzivatelem kios, kdyz uzivatel ukonci firefox tak se automaticky spusti znovu? ma to jeste jeden hacek, co kdyz mi uzivatel firefox minimalizuje, x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plocha, neni sance vyvolat zpet minimalizovanou app., lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenit
- lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do console, lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveni
- lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnosti
- jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.
2:2345:respaw:/usr/bin/Xorg -nolisten tcp $@
Niekde som to videl takto urobené, ale neviem či to bude fungovať. Potom je nutné nejako vymyslieť ako spustiť nejaké jednoduché prostredie
1:2345:respawn:mingetty --autologin kiosk
potom v domovském adresáři uživatele bude soubor .bashprofile ve kterém bude na konci
startx
exit
a taky soubor .xinitrc a do něho se dá napsat např. vypnutí šetřiče obrazovky, nebo kurzoru a hlavně se napíše zase někam na konec:
exec iceweasel
do Firefoxu je snad ještě nějaký plugin, který ho umožňuje pustit jako fullscreen a třeba bez menu.
Mělo by to fungovat tak, že pokud se uživatelovi povede sestřelit toho firefoxe, tak skončí i X a všechno zase začne od loginu. Místo firefoxa by se mohl možná použít i chrome, myslím, že má parametr -kiosk
Zdar!
nechci zadny spravce oken proste jen X serverZ praktických důvodů doporučuju alespoň ten openbox/fluxbox, pokud nejsi opravdový machr.
co kdyz mi uzivatel firefox minimalizujeMůžeš mi prozradit, jak ho bez správce oken minimalizuje?
x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plochaProgramy *setroot (xsetroot, hsetroot, ...) umějí nastavit barvu pozadí.
lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenitNemíval Firefox nějaký kiosk mód? Pokud ne, doporučuju zvolit prohlížeč, který to má.
lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do consoleLze poladit pomocí /etc/inittab.
lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?To ještě funguje? Pokud ano, tak hledej klíčové slovo DontZap.
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveniTo by mělo jít spustit například přes PAM (pam_script, pam_mount, ...).
lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnostiLze. Hledej *screensaver.
jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?man setxkbmap
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Souhlasim, nasel jsem webconverger, http://webconverger.com ale nejak jsem nezvladl to customizovat a
http://www.imedialinux.com/kiosk_appliances mi sice prisel peknej, ale nejak si to nerozumelo s HW navic v debianu je repositar sw sw a tady asi ne.
Tak jsem se rozhodl to postavit od zakladu a mit to pokud mozno pod kontrolou.
---
Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Tiskni
Sdílej: