Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
ahoj, rad bych udelal pro navstevniky jednoduchy kiosek ze stareho PC.
Nainstaloval jsem debian stable, uplny zaklad bez X (minimal).
Moje predstava:
- nainstaluji X server (nechci zadny spravce oken proste jen X server)
- nainstaluji Firefox
- vytvorim uzivatele napr. kiosk, mam jen dotaz jak zajistim jak zajistit aby po nabootovani se mi spustit X server a v nem firefox pod uzivatelem kios, kdyz uzivatel ukonci firefox tak se automaticky spusti znovu? ma to jeste jeden hacek, co kdyz mi uzivatel firefox minimalizuje, x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plocha, neni sance vyvolat zpet minimalizovanou app., lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenit
- lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do console, lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveni
- lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnosti
- jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.
2:2345:respaw:/usr/bin/Xorg -nolisten tcp $@ Niekde som to videl takto urobené, ale neviem či to bude fungovať. Potom je nutné nejako vymyslieť ako spustiť nejaké jednoduché prostredie
1:2345:respawn:mingetty --autologin kiosk
potom v domovském adresáři uživatele bude soubor .bashprofile ve kterém bude na konci
startx
exit
a taky soubor .xinitrc a do něho se dá napsat např. vypnutí šetřiče obrazovky, nebo kurzoru a hlavně se napíše zase někam na konec:
exec iceweasel
do Firefoxu je snad ještě nějaký plugin, který ho umožňuje pustit jako fullscreen a třeba bez menu.
Mělo by to fungovat tak, že pokud se uživatelovi povede sestřelit toho firefoxe, tak skončí i X a všechno zase začne od loginu. Místo firefoxa by se mohl možná použít i chrome, myslím, že má parametr -kiosk
Zdar!
nechci zadny spravce oken proste jen X serverZ praktických důvodů doporučuju alespoň ten openbox/fluxbox, pokud nejsi opravdový machr.
co kdyz mi uzivatel firefox minimalizujeMůžeš mi prozradit, jak ho bez správce oken minimalizuje?
x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plochaProgramy *setroot (xsetroot, hsetroot, ...) umějí nastavit barvu pozadí.
lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenitNemíval Firefox nějaký kiosk mód? Pokud ne, doporučuju zvolit prohlížeč, který to má.
lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do consoleLze poladit pomocí /etc/inittab.
lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?To ještě funguje? Pokud ano, tak hledej klíčové slovo DontZap.
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveniTo by mělo jít spustit například přes PAM (pam_script, pam_mount, ...).
lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnostiLze. Hledej *screensaver.
jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?man setxkbmap
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Souhlasim, nasel jsem webconverger, http://webconverger.com ale nejak jsem nezvladl to customizovat a
http://www.imedialinux.com/kiosk_appliances mi sice prisel peknej, ale nejak si to nerozumelo s HW navic v debianu je repositar sw sw a tady asi ne.
Tak jsem se rozhodl to postavit od zakladu a mit to pokud mozno pod kontrolou.
---
Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Tiskni
Sdílej: