Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Já na tohle používám rsync
Důležité jsou volby --archive
a --one-file-system
1. Připojíš do určitého adresáře tu flashku. Já budu používat /mnt/flashka
2. rsync -avhx --progress / /mnt/flashka
3. Nainstaluješ a zkonfiguruješ grub
do MBR flashky. Já to dělám v prostředí chroot
mount -t proc proc /mnt/flashka/proc mount -t sysfs sys /mnt/flashka/sys mount -o bind /dev /mnt/flashka/dev chroot /mnt/flashka /bin/bash # A další postup závisí, zda je používán grub legacy nebo grub2 # Předpokládáme, že celá flashka je zařízení /dev/sdh grub-install /dev/sdh # Je třeba také zkontrolovat konfiguraci a opravit ji. exit umount /mnt/flashka/{proc,sys,dev}
Jo a nezapomeň v adresáři /mnt/flashka/dev
vytvořit zařízení null
, zero
, console
. Bez toho to nebude fachčit.
A taky bude třeba upravit /mnt/flashka/etc/fstab
Tiskni
Sdílej: