Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Řešení dotazu:
zdravim, vytvor skupinu napriklad "spolocne", daj do nej pozadovanych userov.
Potom nastav group priecinka na tuto skupinu a prirad GID bit.
Vsetko co sa tam nasledne vlozi bude vytvorene so skupinou "spolocne" a teda clenovia skupiny budu mat pristup aj k novym polozkam.
Vyssia skola pilotaze je potom acl a default acl.
mount -o umask=002 /dev/sda1 /data
id. Jo... a nic tam nepřesouvej :), když budeš vždycky kopírovat, půjde ti to.
# mv /home/shared /home/shared.backup # mkdir /home/shared # setfacl -m default:group:shared:rwx /home/shared # cp -r /home/shared.backup/* /home/shared/ (pečlivá kontrola, že je vše v pořádku) # rm -rf /home/shared.backupdefault:group:shared:rwx znamená, že vše, co se v novém /home/shared vytvoří, získá ACL group:shared:rwx, což je přesně to, co potřebuješ. Adresáře navíc zdědí i ten default, takže ta práva budou posílat dál. Existuje mnoho způsobů, ale takhle mi to vychází nejjednodušší. Práva kontroluj pomocí getfacl.
getfacl /data/fotky/2012_01_Leden/perniky_janin_1.jpeg # file: data/fotky/2012_01_Leden/perniky_janin_1.jpeg # owner: petrz # group: users user::rw- group::rwx #effective:r-- group:users:rwx #effective:r-- mask::r-- other::r--Proč je tam nastavená taková maska a jak ji přenastavit? Díky Zapik
-rw-rw-rw-+ 1 petrz users 274114 2011-12-29 23:11 perniky_janin.jpeg -rw-r--r--+ 1 petrz users 274114 2011-12-29 23:11 perniky_janin_1.jpeg -rw-rw-rw-+ 1 petrz users 0 2011-12-30 11:25 testPrvní soubor vznikl jako kopie fotky v Digikamu, druhý tak, že jsem tu první otevřel v editoru Digikamu a uložil jako jiný soubor a poslední vznikl příkazem "touch test" Můžete mi prosím někdo vysvětlit v čem rozdíl? Zapik
Jestli se chces vyhnout ACLkam, tak - zajisti aby vsechny slozky a soubory v adresari dedily skupinove vlastnictvi: chmod 2777 /data - nastav umask - mount -o umask=000 /dev/sda1 /data - nebo kazdemu uzivately do ~/.profile vloz umask 000.
Cele to rozhodne spatne neniTak jaks to napsal je to špatně a radit to komukoli je hřích, protože učíš lidi otevírat jinak relativně dobře zabezpečený systém.
a co do slozitosti je to jednodussiJe to složitější na implementaci i složitější na pochopení. Zajímalo by mě tedy v jakém smyslu je to jednodušší.
ACLka, ktera navic nejsou zadnou novinkouDalší důvod proč je použít.
ale nevydarenym pokusem vylepsit prava v linuxu.Kecy nemaj cenu. Neříkám, že současná ACL v linuxu dosahují kvality NFSv4 ACL, to bych si nedovolil a doufám, že NFSv4 ACL se prosadí jako jejich trvalá náhrada. Ale pořád rwx ACL znamenají to, že jdou v linuxu dělat věci, které by jinak nešly, je to klíčová část systémů, bez které se moderní distribuce neobejdou. Takže označovat to za nepovedené bez upřesnění a bez bližších znalostí je jen další ukázka neznalosti a možná i hlouposti.
Proc mam dojem, ze to beres osobne?Erm, tak to vážně netuším, proč takový dojem máš.
Pokud mas neco konkretniho k danemu tematu sem s tim,Konkrétní informace k tématu máš v tom komentáři, na který odpovídáš, dalších netřeba.
jinak plytvame 'papirem' a nase nazory se budou i nadale lisit.Zatím jsem neměl tu čest naše názory porovat, protože jsi se se mnou o žádný názor nepodělil, tedy pokud vezmeme v úvahu, že existuje rozdíl mezi názorem a výkřikem do tmy. Pokud máš zájem, poděl se.
Tiskni
Sdílej: