Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
apt-get install krita
). Všechno běží, ale třeba pokud chci napsat text, nikde se mi nepodařilo zjistit, jak změnit písmo a barvu. Hledal jsem na webu a našel, že stačí si otevřít docker zvaný Shape properties (v menu Settings/Dockers). Ale na rozdíl od webu, kde byl snapshot s vlastnostmi textu (písmo a tak), tak u mě je docker prázdný.
Můj dotaz je v zásadě takový: Je možné, že je to způsobeno tím, že program chce použít nějakou systémovou komponentu pro vlastnosti písma, která v Gnome chybí? Existují omezení přenosnosti programů mezi KDE a Gnome (třeba právě v tom, že v Gnome něco chybí)? Zatím jsem se s ničím podobným nesetkal, protože u jednodušších aplikací žádné obtíže nenastaly.
Předem dík za případné vysvětlení.
Řešení dotazu:
/usr/lib64/kde4/kfontviewpart.so
. Nevím, kde přesně tohle najdeš v Debianu, ale bude to v nějakém poměrně základním KDE balíku, package search je tvůj kamarád...
kdebase-workspace-bin
je položka /usr/lib/kde4/kfontviewpart.so
. Přes Aptitude jsem jej doinstaloval včetně závislostí, takže nyní mohu pracovat nejen pod Gnome, ale i pod KDE, které se mi tímto nainstalovalo. Vlastnosti písma pak již jsou k dispozici i v Kritě pod Gnome.
Poznámka pod čarou: Bohužel práce s programem samotná mne příliš nenadchla. Nejen pod Gnome, ale i pod KDE různě padá, některé nástroje se chovají jinak, než bych očekával, často se dostane práce do podivného stavu, který se vyřeší ukončením a znovuspuštěním, plnohodnotný manuál je problém najít. Ale to už sem vlastně nepatří.
Tiskni
Sdílej: