Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
apt-get install krita
). Všechno běží, ale třeba pokud chci napsat text, nikde se mi nepodařilo zjistit, jak změnit písmo a barvu. Hledal jsem na webu a našel, že stačí si otevřít docker zvaný Shape properties (v menu Settings/Dockers). Ale na rozdíl od webu, kde byl snapshot s vlastnostmi textu (písmo a tak), tak u mě je docker prázdný.
Můj dotaz je v zásadě takový: Je možné, že je to způsobeno tím, že program chce použít nějakou systémovou komponentu pro vlastnosti písma, která v Gnome chybí? Existují omezení přenosnosti programů mezi KDE a Gnome (třeba právě v tom, že v Gnome něco chybí)? Zatím jsem se s ničím podobným nesetkal, protože u jednodušších aplikací žádné obtíže nenastaly.
Předem dík za případné vysvětlení.
Řešení dotazu:
/usr/lib64/kde4/kfontviewpart.so
. Nevím, kde přesně tohle najdeš v Debianu, ale bude to v nějakém poměrně základním KDE balíku, package search je tvůj kamarád...
kdebase-workspace-bin
je položka /usr/lib/kde4/kfontviewpart.so
. Přes Aptitude jsem jej doinstaloval včetně závislostí, takže nyní mohu pracovat nejen pod Gnome, ale i pod KDE, které se mi tímto nainstalovalo. Vlastnosti písma pak již jsou k dispozici i v Kritě pod Gnome.
Poznámka pod čarou: Bohužel práce s programem samotná mne příliš nenadchla. Nejen pod Gnome, ale i pod KDE různě padá, některé nástroje se chovají jinak, než bych očekával, často se dostane práce do podivného stavu, který se vyřeší ukončením a znovuspuštěním, plnohodnotný manuál je problém najít. Ale to už sem vlastně nepatří.
Tiskni
Sdílej: