Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Obávám se že podpora extended attributes, kam se mimo jiné ukládá i SELinux label, musí být zabudovaná v tom zálohovacím programu. Například "tar --selinux" je umí zálohovat i obnovit do jiného adresáře. Rsync sice zná --xattrs/-X ale zdá se že ignoruje SELinux. Duplicity nepoužívám, takže nevím. Možná je tam nějaký switch na selinux nebo je možná možné to tam doprogramovat?
Ještě doporučuju omrknout co o zálohování SELinux labels píše Dan Walsh, jeden z autorů SELinuxu: http://danwalsh.livejournal.com/48936.html
Příkaz restorecon mi je vcelku k ničemu, protože soubory obnovuji do jiného adresáře a navíc se může stát, že to bude i na jiném počítači.Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu. Pokud soubory obnovujete do /tmp, tak je tam jistě nenecháte na furt, ale nakonec přijdou někam kde bude příslušný výchozí kontext nadefinován. Pokud obnovujete na jiný počítač, může se stát, že má jinou politiku, a některé kontexty nebude systém vůbec znát.
Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu.Ano a ne. Coby uživatel mohu třeba nastavit souboru v home typ public_content_rw_t (typicky sqlite db nebo něčemu podobnému). Můžeme vést sáhodlouhé diskuse, zda a kdy by uživatelé měli mít možnost takové věci dělat (stejně jako třeba co jim povolit v AllowOverride), ale někdy to smysl má a je zapotřebí i toto správně zálohovat.
Tiskni
Sdílej: