Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Obávám se že podpora extended attributes, kam se mimo jiné ukládá i SELinux label, musí být zabudovaná v tom zálohovacím programu. Například "tar --selinux" je umí zálohovat i obnovit do jiného adresáře. Rsync sice zná --xattrs/-X ale zdá se že ignoruje SELinux. Duplicity nepoužívám, takže nevím. Možná je tam nějaký switch na selinux nebo je možná možné to tam doprogramovat?
Ještě doporučuju omrknout co o zálohování SELinux labels píše Dan Walsh, jeden z autorů SELinuxu: http://danwalsh.livejournal.com/48936.html
Příkaz restorecon mi je vcelku k ničemu, protože soubory obnovuji do jiného adresáře a navíc se může stát, že to bude i na jiném počítači.Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu. Pokud soubory obnovujete do /tmp, tak je tam jistě nenecháte na furt, ale nakonec přijdou někam kde bude příslušný výchozí kontext nadefinován. Pokud obnovujete na jiný počítač, může se stát, že má jinou politiku, a některé kontexty nebude systém vůbec znát.
Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu.Ano a ne. Coby uživatel mohu třeba nastavit souboru v home typ public_content_rw_t (typicky sqlite db nebo něčemu podobnému). Můžeme vést sáhodlouhé diskuse, zda a kdy by uživatelé měli mít možnost takové věci dělat (stejně jako třeba co jim povolit v AllowOverride), ale někdy to smysl má a je zapotřebí i toto správně zálohovat.
Tiskni
Sdílej: