3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Obávám se že podpora extended attributes, kam se mimo jiné ukládá i SELinux label, musí být zabudovaná v tom zálohovacím programu. Například "tar --selinux" je umí zálohovat i obnovit do jiného adresáře. Rsync sice zná --xattrs/-X ale zdá se že ignoruje SELinux. Duplicity nepoužívám, takže nevím. Možná je tam nějaký switch na selinux nebo je možná možné to tam doprogramovat?
Ještě doporučuju omrknout co o zálohování SELinux labels píše Dan Walsh, jeden z autorů SELinuxu: http://danwalsh.livejournal.com/48936.html
Příkaz restorecon mi je vcelku k ničemu, protože soubory obnovuji do jiného adresáře a navíc se může stát, že to bude i na jiném počítači.Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu. Pokud soubory obnovujete do /tmp, tak je tam jistě nenecháte na furt, ale nakonec přijdou někam kde bude příslušný výchozí kontext nadefinován. Pokud obnovujete na jiný počítač, může se stát, že má jinou politiku, a některé kontexty nebude systém vůbec znát.
Systém by měl být nastaven tak, aby se po restorecon (popř. jiné restore utilitě) dostal do funkčního stavu.Ano a ne. Coby uživatel mohu třeba nastavit souboru v home typ public_content_rw_t (typicky sqlite db nebo něčemu podobnému). Můžeme vést sáhodlouhé diskuse, zda a kdy by uživatelé měli mít možnost takové věci dělat (stejně jako třeba co jim povolit v AllowOverride), ale někdy to smysl má a je zapotřebí i toto správně zálohovat.
Tiskni
Sdílej: