abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: rozpadly raid

    7.1.2012 19:29 Emil Sedlak
    rozpadly raid
    Přečteno: 459×
    dobry den, omlouvam se, ale nejak si nemuzu vzpomenout, jak pridat disk do raidu, ktery se mi rozpadnul diky vypadku napajeni jednoho disku. To jsem opravil, ale nevim, co ted, myslel jsem, ze se mi pole zacne rebioldovat samo. Posilam i nejake snad relevantni vypisy:
    cat /proc/mdstat
    Personalities : [raid1] 
    md1 : active raid1 sdb2[1]
          312327616 blocks [2/1] [_U]
          
    md0 : active raid1 sdb1[1]
          240832 blocks [2/1] [_U]
          
    unused devices: none
    server:~# fdisk -l /dev/sda
    
    Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
    Disk identifier: 0x0003422e
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda1   *           1          30      240943+  fd  Linux raid autodetect
    /dev/sda2              31       38913   312327697+  fd  Linux raid autodetect
    server:~# 
    server:~# fdisk -l /dev/sdb
    
    Disk /dev/sdb: 320.1 GB, 320072933376 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
    Disk identifier: 0x0002f147
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sdb1   *           1          30      240943+  fd  Linux raid autodetect
    /dev/sdb2              31       38913   312327697+  fd  Linux raid autodetect
    server:~# cat /etc/mdadm/mdadm.conf
    # mdadm.conf
    #
    # Please refer to mdadm.conf(5) for information about this file.
    #
    
    # by default, scan all partitions (/proc/partitions) for MD superblocks.
    # alternatively, specify devices to scan, using wildcards if desired.
    DEVICE partitions
    
    # auto-create devices with Debian standard permissions
    CREATE owner=root group=disk mode=0660 auto=yes
    
    # automatically tag new arrays as belonging to the local system
    HOMEHOST system
    
    # instruct the monitoring daemon where to send mail alerts
    MAILADDR root
    
    # definitions of existing MD arrays
    ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=f611a71f:36f693cf:d2710fd2:4938d05e
    ARRAY /dev/md1 level=raid1 num-devices=2 UUID=99be939b:58238c48:fa8b64fc:811dc3c8
    
    # This file was auto-generated on Fri, 16 Jan 2009 17:55:32 +0100
    # by mkconf $Id$
    /dev/sdb1: UUID="f611a71f-36f6-93cf-d271-0fd24938d05e" TYPE="linux_raid_member" 
    /dev/sdb2: UUID="99be939b-5823-8c48-fa8b-64fc811dc3c8" TYPE="linux_raid_member" 

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 2× (houska, H0ax)
    7.1.2012 19:35 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    mdadm /dev/md0 -a /dev/sda1
    mdadm /dev/md1 -a /dev/sda2
    7.1.2012 19:40 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    No jo, uz to bezi, diky. Ja delal
    mdadm --assemble /dev/md1 /dev/sda2
    a to mi neslo, jaky je v tom rozdil?
    H0ax avatar 7.1.2012 19:53 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    přes assemble se skládá raid, který je v pořádku a jen není třeba automaticky složen při startu systému
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    7.1.2012 20:03 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    Omlouvam se, jak je mysleno to v poradku? To je odpojim disk a pak ho zase pripojim (k napajeni) zpusobi, ze raid uz neni v poradku?
    H0ax avatar 7.1.2012 20:36 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    v pořádku je prostě, že jsou oba disky ok a mají totožný obsah
    raid se vůbec nemusí skládat automaticky, třeba bootneš z livecd a chceš se podívat na svůj filesystém, který je na raidu, tak si ten raid napřed složíš a pak mountneš fs
    dneska ale většina dister raidy sami detekujou a skládají
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    H0ax avatar 7.1.2012 20:38 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    a když máš aktivní raid a vypneš jeden disk a zas ho připojíš a mezi tím se provede nějaká operace, třeba zápis, tak ten raid samozřejmě není v pořádku
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    7.1.2012 21:30 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    Aha, tak to bych i chapal. A realny priklad, kdyz je mozne pouzit to assemble?
    houska avatar 7.1.2012 21:34 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    v tomto pripade nebo treba to dela system automaticky po startu pocitace
    7.1.2012 22:21 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    uz to chapu.. tohle je proste nerealny v pripade, ze na readu je zivy system.. fungovalo by to je v pripade, ze ten raid je napriklad pro data, na ktere az do assemble nesahnu a tudiz je nezmenim ja ani system
    7.1.2012 21:32 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    Jeste mam maly dotaz. Kdybych chtel jeden disk v raidu vymenit za novy, musim mu nejdric vytvorit oddil a naformatovat ho?
    houska avatar 7.1.2012 21:40 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    - vyhozeni disku z raidu mdadm /dev/md0 -r /dev/sda1 mdadm /dev/md1 -r /dev/sda2

    -vytvoreni stejnych oddilu jako na puvodnim disku napr: sfdisk -d /dev/sda > sda.out

    - samotna vymena disku

    - nahrani rozdeleni oddilu na novy disk sfdisk /dev/sda < sda.out

    - pridani disku do raidu mdadm /dev/md0 -a /dev/sda1 mdadm /dev/md1 -a /dev/sda2
    7.1.2012 21:59 Emil Sedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: rozpadly raid
    A ja si celou dobu myslel, ze prodanim do raidu se prenesou i oddily a disk se proste "naklonuje". Noo, diky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.