Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Trávím u počítače skoro půl dne, a jelikož se občas najde chvilka chtěl jsem jí využít procvičováním slovíček. Byl by na to dobrý nějaký program, který by z nějakého souboru tahal slovíčka. Náhodně je vypisoval na display /třeba i v konzoli/ a já bych musel napsal slovíčko do překladu . Prostě takové procvičování slovíček v psané podobě . Ten soubor s slovíčky nejlépe v nějakém .txt či csv .. nebo něco lehce editovatelného .
Nemáte někdo zkušenosti s nějakým takovým programem ?
Nejsem programátor tudíž sám si ho nenapíšu ... :(
Dobrý den,
pokud by Vám nevadila Java a to, že si tak trochu udělám reklamu na vlastní program , zkuste aplikaci Java Slovíčkář. Sám jsem kdysi hledal nějaký program, který by mi zjednodušil učení slovíček a nenašel jsem nic, co by mi vyhovovalo a tak jsem si nakonec napsal vlastní a jelikož mi přišlo škoda využívat ho jen sám, dal jsem ho volně na web ke stažení s tím, že pokud bude užitečný někomu dalšímu, budu jen rád.
Web této aplikace je:
http://jslovickar.pripojeni.info
Je tam dostatečně popsané, jak aplikace funguje, jaké má možnosti, kompletní nápověda online i dost obrázků pro představu.
Budu rád za jakékoliv připomínky k aplikaci či návrhy a podněty pro nové funkčnosti a hlavně budu rád, pokud Vám bude tato aplikace užitečná .
Ono program je dělaný pokud možno obecně, bez ohledu na konkrétní jazyk. Zadání jazyka je spíše pro přehlednost. Nicméně pro tu "fazónu" si tam můžete do výběru vastní jazyky přidat. Zvolte menu "Nápověda" --> "Přehled". Jděte do adresáře v přehledu označeném jako "Adresář se soubory voleb a historie:" a zde si editujte v nějakém editoru s podporou Utf-8 (v Linuxu myslím snad všechny ) soubor "lesson-langs.xml", kde si můžete přidat jména dalších jazyků do seznamu. V komentáři v záhlaví tohoto souboru je popsána struktura souboru, aby bylo jasné, jak se tam dají vepsat další jazyky. Uložte a znovu spusťte aplikaci. Měl byste nyní mít na výběr i své zadané jazyky.
PS: Napište mi prosím, o jaké jazyky se jedná a já to do nějaké další verze dám do základu, aby to bylo na výběr všem.
Tak mě teď napadá, že bych tam mohl někdy udělat přímo do programu nějaký GUI editor tohoto souboru, aby se daly jazyky přidávat přímo programem
Mohu se zeptat, kde má ten Debian javu umístěnou? Případně mohl byste mi zaslat ten upravený start.sh přípaedně popis, jak přesně jste to řešil? V tomhle je trochu problém, pokud každá distribuce má Javu jinde. Přiznávám, že moc nevím, jak to řešit obecně. Sám léta jedu na OpenSuse a tak nevím, jak je to u jiných distribucí a bohužel jsem po uveřejnění programu na web neměl příliš zpětné vazby, abych takové věci mohl nějak více řešit (o to více mě těší, když někdo takto reaguje). Viděl už jsem nějaké dlouhé sh skripty, které javu hledaly na více místech, ale občas si u některých složitějších sh souborů říkám, že to snad musel generovat nějaký automat.
PS: Bylo by možné případně všechny ty podněty zasílat na mail aplikace. Znám se a co nemám v mailu, na to často později zapomenu . Před nějakým časem bylo na webu i diskuzní fórum, kde se daly podněty zadávat, ale člověk, u něhož hostuji ten web a který mi kdysi nabídl využití fóra přímo na daném serveru, po nějaké době fóra obecně zrušil (zřejmě zjednodušoval věci na daném serveru a ta fóra se mu tam nehodila).
Tiskni
Sdílej: