Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Trávím u počítače skoro půl dne, a jelikož se občas najde chvilka chtěl jsem jí využít procvičováním slovíček. Byl by na to dobrý nějaký program, který by z nějakého souboru tahal slovíčka. Náhodně je vypisoval na display /třeba i v konzoli/ a já bych musel napsal slovíčko do překladu . Prostě takové procvičování slovíček v psané podobě . Ten soubor s slovíčky nejlépe v nějakém .txt či csv .. nebo něco lehce editovatelného .
Nemáte někdo zkušenosti s nějakým takovým programem ?
Nejsem programátor tudíž sám si ho nenapíšu ... :(
Dobrý den,
pokud by Vám nevadila Java a to, že si tak trochu udělám reklamu na vlastní program , zkuste aplikaci Java Slovíčkář. Sám jsem kdysi hledal nějaký program, který by mi zjednodušil učení slovíček a nenašel jsem nic, co by mi vyhovovalo a tak jsem si nakonec napsal vlastní a jelikož mi přišlo škoda využívat ho jen sám, dal jsem ho volně na web ke stažení s tím, že pokud bude užitečný někomu dalšímu, budu jen rád.
Web této aplikace je:
http://jslovickar.pripojeni.info
Je tam dostatečně popsané, jak aplikace funguje, jaké má možnosti, kompletní nápověda online i dost obrázků pro představu.
Budu rád za jakékoliv připomínky k aplikaci či návrhy a podněty pro nové funkčnosti a hlavně budu rád, pokud Vám bude tato aplikace užitečná .
Ono program je dělaný pokud možno obecně, bez ohledu na konkrétní jazyk. Zadání jazyka je spíše pro přehlednost. Nicméně pro tu "fazónu" si tam můžete do výběru vastní jazyky přidat. Zvolte menu "Nápověda" --> "Přehled". Jděte do adresáře v přehledu označeném jako "Adresář se soubory voleb a historie:" a zde si editujte v nějakém editoru s podporou Utf-8 (v Linuxu myslím snad všechny ) soubor "lesson-langs.xml", kde si můžete přidat jména dalších jazyků do seznamu. V komentáři v záhlaví tohoto souboru je popsána struktura souboru, aby bylo jasné, jak se tam dají vepsat další jazyky. Uložte a znovu spusťte aplikaci. Měl byste nyní mít na výběr i své zadané jazyky.
PS: Napište mi prosím, o jaké jazyky se jedná a já to do nějaké další verze dám do základu, aby to bylo na výběr všem.
Tak mě teď napadá, že bych tam mohl někdy udělat přímo do programu nějaký GUI editor tohoto souboru, aby se daly jazyky přidávat přímo programem
Mohu se zeptat, kde má ten Debian javu umístěnou? Případně mohl byste mi zaslat ten upravený start.sh přípaedně popis, jak přesně jste to řešil? V tomhle je trochu problém, pokud každá distribuce má Javu jinde. Přiznávám, že moc nevím, jak to řešit obecně. Sám léta jedu na OpenSuse a tak nevím, jak je to u jiných distribucí a bohužel jsem po uveřejnění programu na web neměl příliš zpětné vazby, abych takové věci mohl nějak více řešit (o to více mě těší, když někdo takto reaguje). Viděl už jsem nějaké dlouhé sh skripty, které javu hledaly na více místech, ale občas si u některých složitějších sh souborů říkám, že to snad musel generovat nějaký automat.
PS: Bylo by možné případně všechny ty podněty zasílat na mail aplikace. Znám se a co nemám v mailu, na to často později zapomenu . Před nějakým časem bylo na webu i diskuzní fórum, kde se daly podněty zadávat, ale člověk, u něhož hostuji ten web a který mi kdysi nabídl využití fóra přímo na daném serveru, po nějaké době fóra obecně zrušil (zřejmě zjednodušoval věci na daném serveru a ta fóra se mu tam nehodila).
Tiskni
Sdílej: