Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
eth1.77
a 10.11.0.0/16 přes eth1.11
. Ale to vám snad každý distribuční skript nastaví automaticky, když těm rozhraním nakonfigurujete IP adresy a masku.
Ručně to bude nějak takhle (pokud příslušné IP adresy rozhraní na routeru jsou 77.53.117.131
a 10.11.0.1
)
ip route add 77.53.117.128/26 via 77.53.117.131 ip route add 10.11.0.0/16 via 10.11.0.1
nejprve bych tedy navrhoval cetbu RFC a to poctive.Rita Pužmanová (snad jsem nezkomolil) by mohla být podstatně srozumitelnější, s tím, že bych hlavně doporučil manuál k dané distribuci (nebo změnu na distribuci, která slušný manuál má, pokud to nejde jinak).
iptables
řeší firewall a NAT. Firewall by mohl procházející pakety zablokovat, ale především musíte mít správně nastavenou routování, aby počítač vůbec věděl, kudy pakety směrovat. Na těch veřejných klientech budete muset mít nastavenou IP adresu routeru jako bránu do internetu (předpokládám, že je to pro ně jediná cesta "ven"). Pro zjištění, kde je problém, je podle mne nejjednodušší následující metoda: zkoušet z venku pingnout na IP adresu nějakého "veřejného" klienta, a opačně z klienta zkoušet pingnout ven. A postupně na jednotlivých rozhraních sledovat, kam až ping dorazí a kde se ztratí -- tj. při testování komunikace z venku dovnitř nejprve vnější rozhraní routeru, pak vnitřní a pak cílový počítač (mezi nimi už předpokládám žádné síťové rozhraní není). Takhle vystopujete, kde se pakety "ztrácí", a pak už víte, kde máte hledat chybu. Pak je potřeba zkontrolovat routování a případně firewall.
Tiskni
Sdílej: