Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
Byla vydána verze 3.28.0 2D CAD (computer-aided design) softwaru QCAD (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu.
Zdravím vás,
v létě budu pobývat většinu času mimo dosah počítače a proto se porozhlížím po Android telefonu v cenové relaci okolo 6000,- jenž bych mohl použít pro internetové volání. Skype příliš nepreferuji, jak už kvůli licenčním podmínkám, či kvůli tomu, že data proudí neznámo kde a já mám raději přímá spojení bez cizího serveru. Proto bych raději dal přednost SIP, nejspíše linphone klient pro android.
Zkusil jsem rozjet asterisk server pro SIP, nyní funguje, ovšem v repositáři je asterisk bez podpory srtp(šifrovaný přenos) a jedinou možností je dodat ji ručně, viz srtp-asterisk-makefile moc se mi do tohoto řešení nechce, jelikož nevím jak velký rozdíl je mezi openwrt a oleg fw jenž používám, nechci si to příliš rozdrbat a ztrácet tak čas. A instalovat asterisk na klasický PC nehodlám(elektřina, menší spolehlivost při výpadcích proudu, aj.).
Další alternativou by bylo vytvořit si ssh tunel na asterisk, ale opět nemám zkušenosti s Androidem, nejspíš by se musel rootnout, což není problém, ale nevím jestli budou případné problémy. IPv6 přes sixxs tunel a klientem aiccu by bylo taky možno použít, sice by byla větší prodleva, ale ne příliš, tím by pominula nutnost mít asterisk server. Toto řešení, ale bude opět vyžadovat root telefonu a navíc jsem nenašel nikde zmínku zdali má linphone pro android ipv6 podporu.
Nejhorší na tom je, že se nevyznám v telefónech, vím že chci něco s androidem, ale tím to hasne. Jistý přehled mám, ale jak je to s podporou jednotlivých věcí netuším a jsem z toho dezorientovaný, nechci se spálit.
Je to trošku rozsáhlejší dotaz, ale jinak to napsat nešlo tudíž se omlouvám za délku zápisu, všechny postřehy a nápady jsou vítány. Indiánský lotr
Tiskni
Sdílej: