Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravím vás,
v létě budu pobývat většinu času mimo dosah počítače a proto se porozhlížím po Android telefonu v cenové relaci okolo 6000,- jenž bych mohl použít pro internetové volání. Skype příliš nepreferuji, jak už kvůli licenčním podmínkám, či kvůli tomu, že data proudí neznámo kde a já mám raději přímá spojení bez cizího serveru. Proto bych raději dal přednost SIP, nejspíše linphone klient pro android.
Zkusil jsem rozjet asterisk server pro SIP, nyní funguje, ovšem v repositáři je asterisk bez podpory srtp(šifrovaný přenos) a jedinou možností je dodat ji ručně, viz srtp-asterisk-makefile moc se mi do tohoto řešení nechce, jelikož nevím jak velký rozdíl je mezi openwrt a oleg fw jenž používám, nechci si to příliš rozdrbat a ztrácet tak čas. A instalovat asterisk na klasický PC nehodlám(elektřina, menší spolehlivost při výpadcích proudu, aj.).
Další alternativou by bylo vytvořit si ssh tunel na asterisk, ale opět nemám zkušenosti s Androidem, nejspíš by se musel rootnout, což není problém, ale nevím jestli budou případné problémy. IPv6 přes sixxs tunel a klientem aiccu by bylo taky možno použít, sice by byla větší prodleva, ale ne příliš, tím by pominula nutnost mít asterisk server. Toto řešení, ale bude opět vyžadovat root telefonu a navíc jsem nenašel nikde zmínku zdali má linphone pro android ipv6 podporu.
Nejhorší na tom je, že se nevyznám v telefónech, vím že chci něco s androidem, ale tím to hasne. Jistý přehled mám, ale jak je to s podporou jednotlivých věcí netuším a jsem z toho dezorientovaný, nechci se spálit.
Je to trošku rozsáhlejší dotaz, ale jinak to napsat nešlo tudíž se omlouvám za délku zápisu, všechny postřehy a nápady jsou vítány. Indiánský lotr
Tiskni
Sdílej: