Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Měl bych takový upřesňující dotaz. Připravuji se nainstalovat Linux na flešku, tak jak to má kolega. Akorát na rozdíl od něho si netroufám odpojovat v notebooku pevný disk (notebook ho má někde pod nějakým krytem). S instalací Debianu už nějaké zkušenosti mám. Rizikem je pouze okamžik instalování zavaděče, protože tam, pokud se spletu a přepíšu zavaděč Oken, tak jsem v čudu. Bohužel GRUB neoznačuje disky stejně, jak je označuje instalátor (/dev/...
). Chtěl bych se proto zeptat, jak bezpečně poznat, který disk se má použít. V jiném příspěvku psal Petr Šobáň, že Bios totiž vždy při bootu označí ten disk z kterého botuje jako první. To mi jistoty moc nedodalo. Tuším, že ten dotaz instalátoru je právě o tom prvním disku. Navíc nevím, jak zamíchá s pořadím disku interaktivní boot-menu. Notebook umožňuje stisknout enter a vybrat jiný disk ručně. Stane se po jeho vybrání tento prvním? Jak bezpečně poznám, na které zařízení GRUB instaluji, když nevidím jejich označení a ještě k tomu pořadí asi závisí na nastavení BIOSu?
Pak jsem ještě četl SLAX na USB - Instalace GRUBu. To mi přišlo bezpečnější, ale nevím jestli realizovatelné. Ukončit instalaci na notebooku bez instalace zavaděče, přendat flešku do počítače s Linuxem a tam doinstalovat zavaděč dodatečně. To by mělo fungovat také, ne?
apt-get install balik
s tím, že se to nainstaluje na tu flešku, tak to takhle stačí.
grub-install /dev/sdXcož by mělo nainstalovat GRUB na MBR zvoleného disku tak, jak je identifikuje Linux.
Pokud vím, unetbootin akorát vytvoří z obrazu LiveCD "LiveUSB", které se ale chová jako jakákoliv jiná live distribuce. SW tedy instalovat půjde, ale všechno se bude kopírovat do ramdisku a po restartu se tedy ztratí. Samozřejmě je možné si instalační obraz upravit a požadovaný SW tam doplnit.
GRUB sice neinstaluju zrovna každý den, ale "grub-install" mě zatím nezradil, přinejhorším prý běh skriptu skončí chybou a je třeba to provést ručně (aspoň tak káže ArchWiki).
Tiskni
Sdílej: