Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
From
ve zprávě nastavuje poštovní klient, který pak zpravidla tutéž adresu použije při odesílání e-mailu v obálce – a Postfix ji použije zase při posílání dál. Pro e-maily předané Postfixu přímo z lokálního stroje (ne přes SMTP) se v obálkové hlavičce From (příkaz MAIL FROM
) použije jméno uživatele a za něj se připojí doména uvedená v konfigurační volbě myorigin. Jméno, kterým se Postfix „představí“ serveru při odesílání e-mailu je určené konfigurační volbou smtp_helo_name, server pak toto jméno zapíše do e-mailu do hlavičky Received
, každý server, přes který e-mail projde, přidá jednu.
myorigin
je správně a řeší to ten problém, který jste popsal. Nechápu, jak s tím souvisí druhá část vašeho komentáře – adresu příjemce e-mailu určuje odesílatel, pokud adresa root@domena.cz
neexistuje, neposílejte na ni e-maily…
pokud je v mydestination moje doména, pak se to snaží doručovat lokálněTo je logické a správné.
pokud jí do mydestination nedám, pak se ten alias vůbec nepřekládáTo je také logické a správné, aliasy se týkají jen doručování pro lokální domény. Pro přepis jiných adres slouží jiné mapovací tabulky. Řešení problému by myslím velmi pomohlo, kdybyste konečně popsal vaší situaci, tj. který server jakou doménu obsluhuje, jaké kde vznikají e-maily a kam se mají doručovat. Zatím to vypadá, že se snažíte strašně složitě něco obcházet a podfouknout, a přitom máte nějakou úplně běžnou situaci, která je popsaná v každém manuálu Postfixu.
domena.cz
. Postfix pak bude u e-mailů předaných pomocí sendmail
, které nemají u odesílatele nebo adresáta uvedenu doménu, doplňovat za zavináč právě obsah myorigin
. E-mailové adresy, které chcete přepsat, pak přidejte do mapy mtp_generic_maps. Ta se použije, když Postfix nějaký e-mail posílá přes SMTP -- v této mapě tedy budete mít nastaveno přesměrování z root@domena.cz
na postmaster@domena.cz
apod. /etc/aliases
se ve vašem případě vůbec nepoužívá, to je určené pro lokální doručování -- tj. ve vašem případě pro doručování do schránek systémových uživatelů na tom routeru, a předpokládám, že žádné takové schránky nemáte.
Jinak celý poštovní server jako Postfix je na tohle použití kanón na vrabce, vám by stačil nějaký SMTP klient emulující sendmail, např. ssmtp. Postfix to ale samozřejmě zvládne také To je také logické a správné, aliasy se týkají jen doručování pro lokální domény. Pro přepis jiných adres slouží jiné mapovací tabulky.Tak já jsem tak nějak asi mylně předpokládal, že si ten člověk zjistil, kterou tabulku aliasů má použít.
Tiskni
Sdílej: