Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
měl bych po delší době malý dotaz na otázku, kterou se mi zatím nepodařilo vyřešit:
Neprve zasvěcení do problému: Na svém webhostingovém serveru používám Apache2 s nastavením mass virtual hostů. V adresáři /www/ mám jednotlivé adresáře s názvy "fixs.cz", "sharex.cz", etc., což zapříčiní, že server poskytuje na requesty adres http://fixs.cz/, http://sharex.cz/ etc. obsah z daného adresáře se stejným názvem jako zadaná adresa.
Problém se však vyskytne v případě zadání adres s prefixem "www" - server hledá místo adresáře "fixs.cz" adresář "www.fixs.cz", což je samozřejmě pochopitelné, ale dosti nepraktické... Aktuálně to mám řešené symlinky s prefixy "www", které vedou vždy na svou obdobu bez prefixu, ale to řešení se mi nelíbí.
Pro doplnění: Nastavení MVH je následovné:
<VirtualHost *:80>
# nastavi server tak, aby cerpal jmeno serveru z headeru
UseCanonicalName Off
# Virtual hosty
VirtualDocumentRoot /www/%0/
ServerAdmin info@nhx.cz
DocumentRoot /www
Options +ExecCGI
</VirtualHost>
A teď tedy ta otázka, kterou už snad ani není potřeba vznášet :): Je možné nějak udělat, aby Apache na dotaz www.neco.cz hledal adresar "neco.cz" bez jakýchkoliv symlinků či pomůcek v rámci filesystému?
Díky za nápady.
www.example.com/neco
a example.com/neco
dvě různé adresy se shodným obsahem – to není moc vhodné. Lepší je udělat přesměrování pomocí mod_rewrite
na jednu z těch variant. Jinak pokud byste chtěl jen z názvu odstranit to www, použijte ve VirtualDocumentRoot
%2+
místo %0
. Problém by ale byl jak rozlišit různé konfigurace VirtualHost
pro adresy začínající www
a ty ostatní – nevím, zda by fungovalo ServerAlias www.*
. Dalo by se to řešit jinou IP adresou a úpravou DNS.
Tiskni
Sdílej: