abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 592 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Linux vs FreeBSD

    10.5.2012 18:46 freeman
    Linux vs FreeBSD
    Přečteno: 5427×
    Chlapi, nechapu rozdil mezi temito systemy. Muzete mi to prosim polopaticky do detailu vysvetlit? Proc nekdo treba nainstaluje jako firewall, proxy, dns server FreeBSD a ne Linux? Ma neco FreeBSD lepsiho nez Linux a opacne?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    10.5.2012 19:05 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    Jako člověk, který FreeBSD nepoužívá, ale uvažoval o něm, je pro mne hlavní rozdíl integrace Sunovského ZFS filesystemu do FreeBSD na rozdíl od linuxu.
    10.5.2012 19:10 Smíšek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD

    Řekl bych že FreeBSD má lepší bezpečnostní politiku a rychlejší jádro, tudíž nasadit jej jako firewall je docela rozumné. Ale sám bsd systémům moc nerozumím, chvíli jsem je používal, ale už je to pár let, ale kdo umí s Linuxem a není mu cizí příkazová řádka. Ten pokud umí číst tak se ani v BSD neztratí :-) Ale na desktop bych si jej asi nedal.

    10.5.2012 21:48 vojtam | skóre: 14 | blog: vojtam | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    Ahoj, moc velký příznivce FreeBSD taky nejsem ale láká mě zkoušet nové věci, mám BSD na notebooku a docela se mu tam daří, nemám tam zatím tolik vychytané šetření energíí, jako v debianu, ale přijde mi to oproti debianu takové ucelenější a rychlejší (asi díky kompilovanému kódu) Jinak co BSD má a Linux ne? no oboje jsou unixové systémy obojí mají kernel, obojí služby a obojí podobnou adresářovou strukturu. Takže bych si dovolil říct, že půjde jenom o drobnosti. FIlosofie je myslím podobná.
    10.5.2012 21:56 lokki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    FreeBSD je kompletne iný operačný systém, ktorý má s Linuxom spoločných maximálne predkov avšak zdieľajú množstvo softwaru v userlande (všetky štandardné UNIX nástroje, KDE, Gnome, Firefox...). Potom sa ale nájde množstvo vecí, ktoré sú rozdielne, predovšetkým spôsob konfigurácie (krásne zdokumentovaný, akékoľvek distro Linuxu môže závidieť).

    Pre mňa hlavný rozdiel je, že FreeBSD je vyvíjaný ako komplet OS, teda nie len kernel ale aj komplet userland. Výhoda je podľa mňa väčšia kompaktnosť, celistvosť a celkove pocit lepšieho "poriadku" z pohľadu správy systému. Niečo, čo sa podľa mňa zatiaľ márne snažia docieliť distribúcie linuxu. Tam sa pocitu "zlepenca" stále neviem vyhnúť. Nevýhoda je menšia základňa používateľov a teda aj dlhšie zavádzanie podpory pre nový HW (napr. KMS ovládače pre Intel sú ešte stále len vo vývoji). Prínosom tejto "konzervatívnosti" je zase vyššia stabilita, keď sa to raz rozchodí.

    No ťažké si vybrať :-) FreeBSD som si kedysi nainštaloval na svoj prvý laptop a zo 2 roky sa s ním potrápil. Veľmi dobrá škola.

    .. samozrejme sú tu jaily, ZFS, PF... ale to už sú konkrétne veci, o ktorých keď človek vie, nerieši či prejsť alebo neprejsť na BSD. Všetko je to už aj tak popísané na nekonečne veľa miestach, stačí hľadať.
    20.5.2012 15:11 mapim | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    Ahoj,

    1) FreeBSD je kompletni operacni system - Linux je jen kernel. Hodilo by se tedy srovnavat treba nekterou z distribuci Debian, ci Arch s FreeBSD, ne jen Linux.

    2) FreeBSD vyslo z BSD 4.3 Unixu (z BSD 4.1 vysel napr. SunOS, nebo AIX z BSD 4.2). Linux je samostatna Unix like vetev, ktera se pouze nechala inspirovat Unixem (tusim ze nejvic snad Minixem - nejsem si ale jist).

    3) Licence - BSD licence je jina - svobodnejsi nez licence GNU/GPL/LGPL. BSD kod se da zaimplementovat do ceho chcete bez omezeni.

    4) FreeBSD ma spoustu lepsich veci nez Linux a naopak to plati urcite take. Me napr. vice sedi firewally PF, IPFIREWALL ci IPFW nez iptables. FreeBSD bylo prvni se svym balickovacim systemem portu - tusim snad ani RPM jeste nebylo.

    5) FreeBSD umi resit Linux binarky, nebo binarky jinych Unixu - Linux tuto vlastnost nema.

    6) FreeBSD ma rc skripty zatimco vetsina Linux distribuci ma init (ktere navic za chvili prevalcuje systemd). Jen Arch Linux ma rc skripty (u Gentoo si nejsem jist zda taky).

    7) Instalalace balicku se provadi jinymi nastroji - je mozno uzit balickovaciho systemu: pkg_add nebo kompilace ze zdroju: ports system (/usr/ports). U Linuxu se to lisi od kazde distribuce.

    8) FreeBSD ma jedinecny system kontejneru Jails - mozno prirovnat s Linux chrootem.

    9) V Linuxu je jiste vetsi podpora pro Adobe Flash, nebo ovladace na tiskarny, atd. Linux je celkove rozsirenejsi nez FreeBSD.

    Ma jiny file system - UFS nebo ZFS. A tak se da pokracovat dlouho. Kadzdy system ma sve pro a proti. Mnoho lidi si stezuje na spatne psany kod v Linux a vyzdvihuje cistotu FreeBSD ze strany FreeBSD hackeru.

    FreeBSD pouzivam jak na svem desktopu, notebooku, tak i na serverech. Je-li vsak treba specifickych veci jako je IBM WebSphere, Oracle Weblogic, Oracle DB, tak na tomto poli FreeBSD nemuze konkurovat. Co se tyce virtualizace pod FreeBSD jako host, lze vyuzit Linux KVM nebo VirtualBox. VMware nee. A pro Xen je mozne vyuzit projekt NetBSD ktery podporu Xenu ma - tusim, ze OpenBSD umi take nejakou verzi Xenu.

    Konecne je to FreeBSD handbook ktery me pred 10 lety zavedl k FreeBSD kdy Linux mel (a stale ma) neaktualni manualove stranky a na webu roztristene kuse informace - kdezto FBSD tehda melo dokumentaci zvladnutou na 1/1* 2x podrtrzena.

    http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/explaining-bsd/comparing-bsd-and-linux.html

    http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/linux-users/article.html

    27.6.2017 15:20 Paolo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vs FreeBSD
    To, že FreeBSD dokáže spúšťať linuxové programy je fakt. Na druhej strane Linux nepotrebuje spúšťať žiadne BSD programy. Bez linuxových programov by bolo FreeBSD na desktope alebo notebooku nepoužiteľné - žiaden zvuk, žiaden obraz, žiaden flash player. Používal som FreeBSD na mojom notebooku, nevydel som žiadne zrýchlenie systému, quasi žiaden rozdiel. Program ako napr. Denemo (notový editor) nefungoval vo FreeBSD vôbec, vždy po spustení spadol. Určite je FreeBSD dobrou voľbou pre server, ale na desktop by som ho určite nedával. Linux má vždy lepšiu podporu. Ale pokiaľ niekto vlastní doma starú šunku, na ktorej sa už ani Linuxu nechce, FreeBSD tam pobeží...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.