OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
http://tombuntu.com/index.php/2007/12/31/why-cant-ubuntu-install-adobe-flash-player-anymore/
dpkg: chyba při zpracovávání flashplugin-nonfree (--remove):
Balík je ve velmi špatném, nekonzistentním stavu - před
pokusem o odstranění ho raději přeinstalujte.
Při zpracování nastaly chyby:
flashplugin-nonfree
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
sudo rm /var/lib/dpkg/info/adobe-flashplugin.prerm sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq adobe-flashplugin sudo dpkg --purge --force-remove-reinstreq adobe-flashplugin
flashplugin-nonfree
ale předpokládejme že postup bude obdobný :)
Poradíte mi někdo, prosíííííím.Maruška, to nie je o tom, že by sme nechceli alebo boli leniví poradiť. Je to o tom, že nevieme. Aj to sa stáva. Môžeš skúsiť pustiť ten browser (aký to vlastne je?) z konzoly/terminálu? Či sa tam neobjavia niejaké chybové hlásenia ...
Osobně jsem to na Ubuntu 10.04 nezkoušel, ale fungovat by mohlo tohle:
Pokud si nejsi jistá, první zjisti, jestli máš 32bit nebo 64bit verzi Ubuntu. Poznáš to např. příkazem
uname -mv konzoli. x86 znamená 32bit verzi, x86_64 64bit verzi.
Otevři si v prohlížeči http://get.adobe.com/flashplayer/otherversions/, v menu Step 1 vyber Linux (32bit) nebo Linux (64bit) a v menu Step 2 pak Flash Player 11 for Ubuntu (apt).
Po kliknutí na "Download now" by se měl spustit instalátor a balíček s Flashem 11 by se měl nainstalovat.
Kdyby to snad z nějakého důvodu nefungovalo, dá se Flash nainstalovat i ručně. Původní postup je stejný, akorát místo Flashe pro Ubuntu stáhneš Flash Player 11 for other Linux (.tar.gz). Ten uložíš někam na disk a v konzoli napíšeš následující:
cd cesta/do/slozky/se/stazenym/flashem mkdir flashPlugin tar xvzf install_flash_player_11_linux.x86_64.tar.gz -C flashPlugin cd flashPlugin sudo cp libflashplugin.so /usr/lib/mozilla/plugins sudo cp -R usr /Pak už stačí jen restartovat prohlížeč a Flash by měl fungovat. Archiv s 32bit verzí pluginu se jmenuje install_flash_player_11_linux.i386.tar.gz, v případě potřeby si to v třetím řádku oprav.
Padla tady zmínka o html5. Mám dojem, že ve verzi firefoxu, který je standartně v ubuntu 10.04 podpora pro html5 není. Je ale možné přidat si repozitář z launchpadu obsahující nejnovější firefox. Takže já mám firefox 12. Bohužel když jsem si zapnul WebM na youtube bylo zatížení CPU mnohem vyšší než ve flashi. Což jsem nečekal protože pokud jsem přehrával nějaký flv ve VLC bylo zatížení CPU mnohem nížší než ve flashi.
Tiskni
Sdílej: