Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
unset WAYNAME
nebo nastavení na jinou hodnotu před spuštěním příkazu.
Ten požadavek se mi jeví jako dost podivný. Proč by si uživatel nemohl nastavit prostředí podle potřeby? Má to nějaký praktický smysl? Pokud nesmí změnit jméno nějaké cesty, tak mu znepřístupním adresář.
DEKA="VIDLICKOVA"
je totiž strašně nebezpečný příkaz.
LOCALE
se může nastavit na hodnotu cs
, aby program psal česky. Cílem je tedy to, aby program psal česky, ne nastavení LOCALE
na nějakou hodnotu. Pokud by cílem uživatele bylo opravdu jen nastavit nějakou proměnnou na nějakou hodnotu, a administrátor by se mu v tom snažil zabránit, pak je řešením odeslat oba dva do blázince. Předpokládám, že vy tedy neřešíte nastavení proměnné, ale nastavení proměnné, aby něco. A to něco nás zajímá, protože toho jde nejspíš dosáhnout mnoha různými způsoby (takže zákaz proměnné prostředí by ničemu nepomohl), a zároveň to možná jde nějak rozumně zakázat.
ls
nemohli používat "neprověření" uživatelé, tak souboru /bin/ls
seberu mod na 750 a přiřadím mu skupinu "provereni" a do skupiny "provereni" naskládám všechny prověřené uživatele. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že interní závislosti a vazby neznám do hloubky, může se lehce stát, že tímhle postupem bych něco hodně zvoral a nějaká funkčnost by vypadla. A navíc tím nejsem schopen zablokovat příkazy, které se provedou uvnitř shellu, jako je právě uvedený export
. Těmto příkazům se podle mne zabránit nedá.
export PROMENNA=hodnota declare -r PROMENNAPak s ním už samozřejmě nejde hnout, ani oddefinovat...
env PROMENNA=jina-hodnota příkaz...
Tiskni
Sdílej: