V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
mám v lokální síti za routerem (s NAT) server, na kterém běží apache + nějáké další webové služby včetně programu Tvheadend pro nahrávání TV. Apache běží na standardním portu 80, na který se díky NAT dostanu i "z venku". Tvheadend má vlastní webserver na portu 9981, který z venku nevidím. Otázka zní: lze tvheadend server "přesměrovat" do nějákého adresáře odkazovaného apachem? Např. uživatel zabrowsí na http://mojedomena:80/headend -> uvidí stránku z http://mojedomena:9981. Jde mi o to, zda to lze udělat na serveru, abych nemusel zasahovat do NATovací tabulky routeru.
Díky...Řešení dotazu:
<IfModule mod_proxy.c> ProxyRequests Off <Proxy *> Order deny,allow Allow from all </Proxy> ProxyPass /headend http://mojedomena:9981 ProxyPassReverse /headend http://mojedomena:9981 </IfModule>
Nicméně ještě to úplně nechodí. V adresním řádku prohlížeče se ukáže správné jméno "index" souboru toho Tvheadendu - extjs.html, ale server vrátí chybu 404 a v logu apache je [error] [client xx.xx.xx.xx] File does not exist: /srv/http/extjs.html
Napadá mě, jestli nemůže být problém s právy - každý server běží pod jiným uživatelem.../srv/http/extjs.html
místo na /headend/srv/http/extjs.html
. Nebo použijte rozlišení podle domény a ne podle adresáře, pak nebudete muset cesty měnit. Poslední možnost je v odpovědích od Apache nahrazovat odkazy, ale tomu bych se snažil vyhnout, bude to zdržovat a nikdy to nebude fungovat 100% spolehlivě.
Máte ten TVheadend nastaven tak, aby věděl, že běží v daném adresáři?
To asi nemám a ani netuším, jak bych měl udělat. Tvheadend používá svůj interní webserver vždy na portu 9981 a v něm (domnívám se?) je něják "zadrátováno", aby pomocí jakéhosi extJS frameworku (píšou na webu) dynamicky generoval obsah. Soubor extjs.html fyzicky na disku nikde neexistuje - vygeneruje ho právě ten Tvheadend server. Z tohoto extjs.html také nevedou žádné odkazy (krom webu autorů apod.) mimo tento soubor (vše se "kliká" v něm).
Nebo použijte rozlišení podle domény a ne podle adresáře, pak nebudete muset cesty měnit.
Tomu moc nerozumím. Jako, že bych měl subdoménu headend.mujserver:80, kam by se přesměrovalo mujserver:9981? To by mi v principu nevadilo, ale jak bych na ni přistupoval s vnějšku (z internetu)? Teď obvykle na server přistupuji pomocí ip adresy ("domácí" ADSL s pevnou IP).
Tiskni
Sdílej: