Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
mám v lokální síti za routerem (s NAT) server, na kterém běží apache + nějáké další webové služby včetně programu Tvheadend pro nahrávání TV. Apache běží na standardním portu 80, na který se díky NAT dostanu i "z venku". Tvheadend má vlastní webserver na portu 9981, který z venku nevidím. Otázka zní: lze tvheadend server "přesměrovat" do nějákého adresáře odkazovaného apachem? Např. uživatel zabrowsí na http://mojedomena:80/headend -> uvidí stránku z http://mojedomena:9981. Jde mi o to, zda to lze udělat na serveru, abych nemusel zasahovat do NATovací tabulky routeru.
Díky...Řešení dotazu:
<IfModule mod_proxy.c> ProxyRequests Off <Proxy *> Order deny,allow Allow from all </Proxy> ProxyPass /headend http://mojedomena:9981 ProxyPassReverse /headend http://mojedomena:9981 </IfModule>
Nicméně ještě to úplně nechodí. V adresním řádku prohlížeče se ukáže správné jméno "index" souboru toho Tvheadendu - extjs.html, ale server vrátí chybu 404 a v logu apache je [error] [client xx.xx.xx.xx] File does not exist: /srv/http/extjs.html
Napadá mě, jestli nemůže být problém s právy - každý server běží pod jiným uživatelem.../srv/http/extjs.html
místo na /headend/srv/http/extjs.html
. Nebo použijte rozlišení podle domény a ne podle adresáře, pak nebudete muset cesty měnit. Poslední možnost je v odpovědích od Apache nahrazovat odkazy, ale tomu bych se snažil vyhnout, bude to zdržovat a nikdy to nebude fungovat 100% spolehlivě.
Máte ten TVheadend nastaven tak, aby věděl, že běží v daném adresáři?
To asi nemám a ani netuším, jak bych měl udělat. Tvheadend používá svůj interní webserver vždy na portu 9981 a v něm (domnívám se?) je něják "zadrátováno", aby pomocí jakéhosi extJS frameworku (píšou na webu) dynamicky generoval obsah. Soubor extjs.html fyzicky na disku nikde neexistuje - vygeneruje ho právě ten Tvheadend server. Z tohoto extjs.html také nevedou žádné odkazy (krom webu autorů apod.) mimo tento soubor (vše se "kliká" v něm).
Nebo použijte rozlišení podle domény a ne podle adresáře, pak nebudete muset cesty měnit.
Tomu moc nerozumím. Jako, že bych měl subdoménu headend.mujserver:80, kam by se přesměrovalo mujserver:9981? To by mi v principu nevadilo, ale jak bych na ni přistupoval s vnějšku (z internetu)? Teď obvykle na server přistupuji pomocí ip adresy ("domácí" ADSL s pevnou IP).
Tiskni
Sdílej: