Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Řešení dotazu:
http_port 3128 3129
a potom myportname
, viz http://www.squid-cache.org/Doc/config/acl/ (teda alespoň myslím, musíš to zkusit prakticky)
localip
a localport
.
Takže jo už to funguje, dík za nakopnutí, nějak mi to nemyslelo
v confu se vytvoří například:
http_port 3128 3130 (pokud je to win verze squidu musí být pro druhý port zase řádek http_port 3130)
pak se pojmenují proxy porty pro lepší práci napríklad:
acl proxy_omezeny_pristup myport 3128
acl proxy_plny_pristup myport 3130
dale restrikce pro omezeny a plny pristup napríklad:
acl allowsites dstdomain "/etc/.../povolene_weby.acl" na windows opět cesta "c:\...\povolene_weby.acl"
ten povolene_weby.acl je klasický textový soubor, lze do něj zapisovat domény ve tvaru
.google.cz
.seznam.cz
a nakonec se to ještě povolí v confu squid v definici přístupů http například takto:
http_access allow allowsites localhost
http_deny deny proxy_omezeny_pristup
http_access allow proxy_plny_pristup localhost
funguje to tak jak má, pokud má uživatel nastavený port 3128 pro omezený přístup otevře jen domény v seznamu povolených webů, pokud má nastavený port 3130, otevře vše.
Využití? Pokud potřebuji lidem omezit přístup na web a v případě xyz jim jej povolit, třeba nějakým programem co v registrech změní proxy port :), takže se musí před přístupem do plného Internetu zalogovat (po nějakém čase je to může vyhodit).
Děkuji všem při pomoci konfigurace
Jan Marek
Tiskni
Sdílej: