O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
xset -dpms
a xset s off
, ani jedno nepomáhá. V xorg.d jsem i udělal nový config a narval tam
Section “ServerFlags” Option “BlankTime” “0″ Option “StandbyTime” “0″ Option “SuspendTime” “0″ Option “OffTime” “0″ EndSectiona nepomáhá. Není to chyba v monitoru, protože se tak děje, jen když nehýbu s myší/nepíšu na klávesnici, obraz se mění, takže monitor si nemůže myslet, že se nic neděje. Zkoušel jsem i nainstalovat KDE a naklikat tam všechny ty věci aby se nic nevypínalo, jenže se to pořád vypíná i s KDE. Asi bych to vyděl na zabugovaný intel ovladače, který jsou v dnešní době fakt zlo - FPS šlo dolů všude o 15+ FPS (např. v Regnum Online), RandR napůl nefunguje (např. se to po pár přepnutí tváří, že je výstup aktivní, přitom aktivní asi neni, když čučím do prázdného monitoru, a musím přepnout do textové konzole a zpět, aby se tam vůbec něco ukázalo) a strašně to miluje zasekat celý systém, když spustím např. nějaký demíčka z Ogre. Může to být rozbitým ovladačem grafiky? Ale zase grafika jako taková nemá páru, jestli píšu nebo hejbu myší, leda že by mi prostě DPMS a shit pořád zapínala, nebo ho vůbec nevypínala, a ještě si nastavovala náhodný intervaly.
xset q
mi píše DPMS is enabled. Když spustím to xset -dpms
, tak mi sice píše DPMS is disabled, ale pořád dochází k vypínání.
PMS (Energy Star): Standby: 1 Suspend: 1 Off: 2 DPMS is Enabled Monitor is OnVýborná feature.
Tiskni
Sdílej: