Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Elektronické podepisování není potřeba, podání doručená datovými schránkami se považují za podepsaná ze zákona. A ani by to podepsat nešlo, tím byste změnil formát souboru a na ČSSZ by to nejspíš neuměli zpracovat.ČSSZ měsíční přehledy v XML zaslané přes datovku neakceptuje, nemá na to propojené systémy. Takhle vezme jen roční přehled na důchod.
ČSSZ měsíční přehledy v XML zaslané přes datovku neakceptuje, nemá na to propojené systémy. Takhle vezme jen roční přehled na důchod.My je posíláme přes datovou schránku v PDF. Nejtěžší na tom bylo zjistit, jaké ID datové schránky je to správné.
A znamená to mít podpisový certifikát a registrovat se u OSSZ. Pochopil jsem to dobře?Ano.
Neví někdo jak to VREP rozhraní funguje? Zda by nešlo ?něčím? Linuxovým podepsat to XML a pak jej ?něčím? (curl?) poslat na ČSSZ?Podepsané je to standardním xmldsig. Posílá se to přes webové služby (SOAP), takže obyčejný
curl
(bez dalšího skriptování) na to stačit nebude, dal by se použít třeba soapUI. Ale znamená to prakticky naprogramovat klienta webových služeb.
Tiskni
Sdílej: