abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 17 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: Snapshot os za behu

    3.8.2012 07:46 linuxak
    Snapshot os za behu
    Přečteno: 439×
    Existuje nastroj, kterym by se dal udelat snapshot serveru za behu? Predstavoval bych si to tak, ze se prihlasim odkopiruju cely disk pomoci dd a mam udelanou zalohu. Kdyz se neco na serveru neco stane, tak bych se zase prihlasil a prepsal data ze zalohy, restartoval a vsechno by jelo jako v te dobe zalohy.

    Ale co mi vrta hlavou:

    Lze vubec zkopirovat disk na bezicim systemu? Co kdyz linux meni data na disku behem provadeni prikazu dd? Muzu vubec na bezicim systemu prepsat cely disk a restartovat?

    Odpovědi

    3.8.2012 08:21 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Potřebuješ něco, co dělá právě ty snapshoty - takže LVM nebo nějaký FS co to umí, případně pokud je to virtuál, tak některé virtualizační řešení to umí také. Otázka jak je to s tím odkopírováním dat pryč, ale mělo by to jít - ve chvíli, kdy je snapshot vytvořen, tak další nová data se zapisují někam jinam, takže na disku máš nějakou oblast dat, které už se nemění a lze je tedy odkopírovat.
    3.8.2012 08:49 homunkulus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Problemem vsech techto "snapshot serveru za behu" reseni je, ze nic nezarucuje konzistenci dat v takto ulozenych zalohach. Napriklad muzete ulozit pripadnou SQL databazi v tak nekonzistentnim stavu, ze vam bude k nicemu.
    3.8.2012 08:56 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Databáze se zálohují zvlášť. Na zpracování snapshotu je dost času, proto bych pro účely zálohování místo dd použil raději něco vhodnějšího, např. tar.
    3.8.2012 09:14 homunkulus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Vy jste puvodni tazatel nebo mi jen tak zdarma chcete vysvetlit, kde je v noci slunce?
    7.8.2012 09:06 linuxak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    To byl někdo jiný. Takže problém je v tom, že za běhu z principu záloha udělat nejde. Jak se to tedy dělá, když mám např. server, ke kterému jsem připojen vzdáleně?
    3.8.2012 09:41 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    SQL databáze používají obvykle transakční log a tohle by měly bez nějakých větších problémů přežít. Stejně jako když ze serveru vypadne napájení, tak by se db měla zotavit bez nějakých velkých ztrát (samozřejmě pokud se nepoužívá nezálohovaná cache disků...)
    3.8.2012 09:58 jekub
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    používají obvykle

    by měly bez nějakých větších problémů

    měla zotavit bez nějakých velkých ztrát

    Hned jsem klidnější :-)
    3.8.2012 14:00 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Ono co si budeme povídat, pokud je to MySQL či blbě napsaná aplikace, tak tu konzistenci nezajistíš ani dumpem :)
    Heron avatar 7.8.2012 11:22 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Trochu bych to upřesnil.

    Snapshoty virtuálních serverů (nebo snapshoty pomocí LVM, ZFS, BTRFS) se pro zálohování používají zcela běžně. FS je ve stavu posledního fsync, databáze jsou ve stavu posledního commitu. S konzistencí ACID DB není vůbec žádný problém (dělají se na to testy) ty stejně dobře přežijí výpadek elektřiny. S konzistencí systémů souborů také není problém.

    Jenže, pokud má konkrétní program nevhodně udělané transakce (jeden úkol je rozdělen na více databázových transakcí a neumí detekovat neukončený stav úkolu) tak i zcela konzistentní dump db tohle nevyřeší. Stejně tak pokud program pracuje s daty na disku, tak jejich fsync na disk ještě nezaručuje konzistenci dat a už vůbec ne konzistenci v rámci několika souborů (například v DB může být v pořádku commitnuta cesta k souboru, který ale na disku není, jelikož výpadek nebo snaphot nastal ještě před fsync fs). Ty snapshoty LVM (u ZFS a BTRFS už je to jasné) jsou stejně dělané ve spolupráci s FS, kdy se flushnou všechny změny a na disku je konzistentní obraz a do vytvoření snapshotu je fs pozastaven (na pár ms). Vše tedy stojí a padá na tom, jak je napsána aplikace (ostatně na tomhle závisí i jakékoliv jiné zálohování).
    7.8.2012 09:11 linuxak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu
    Představoval jsem si něco jako, že by se všechny programy pozastavily. Jádro by běželo v paměti v nějakém spec. módu a provedlo by se odkopírování dat. Pak by se opět Linuxové jádro přeplo zpět a spustily by se programy.
    10.8.2012 23:14 Pepan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snapshot os za behu

    Podle tohodle jsem rozchodil snapshoty ja.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.