Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Jak se v linuxu vypisuji vsechny adresare? Zkousel jsem si postupne: 1. vytvorit soubor: touch soubor 2. vytvorit skryty soubor: touch .skryty 3. vytvorit adresar mkdir adresar 4. vypsat soubory ls vypise se: adresar soubor 5. vypsat vsechny soubory ls -a vypise se: . .. adresar soubor 6. vypsat jen adresare ls -d vypise se: . A tady jsem skoncil a nechapu proc se nevypsalo ". .. adresar" ??? Taky moc nechapu proc se vypisuje . a .. kdyz jsou to jen pomucky jak oznacit aktualni adresar a ten nad nim. Aktualni adresar a jeho parent prece nejsou v aktualnim adresari. Linux je dost nelogicky :-/
ls
command. mozes pouzit switch -A
- almost all - ten ti ich uz nevypise (./..
).
myslim, ze ls nema sam o sebe taky switch, ze by vypisal len adresare tak ako chces ty. da sa s tym vsak pohrat a poskladat kommandy. napriklad:
ls -la | grep ^dalebo cez
find
:
find ./* -type d -pruneak chces aj dot directories (co su akoze "skryte"), ale nie cwd/parent dir (
./..
):
find ./* ./.* -type d -prune \! -name . \! -name ..ja osobne dost casto pouzivam ten "dirty" ls. nie je to asi celkom koser, ale posluzi.
Taky používám toto.ls -la | grep ^d
ls -ld */ .*/(bez
.*/
) aby nelistoval dot directories.
ale ten ls+grep sa podla mna da rychlejsie napisat na klavesnici, je sikovnejsi.
tento cez ls mozes skor pouzit pri skripte, aby si sa zbytocne neforkoval cez grep.
Prikaz 'ls -d */' funguje tak jak jsem si predstavoval, akorat pridava za adresare lomitko. Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'. Proc se tam musi psat to lomitko. Grep jde pouzit jen na vypis, kde se vypisou prava a typ souboru/adresare, ale na jednoduchy vypis uz ne. Ach jo, je to tak nejednotne a nelogicke, ze se to budu muset naucit nazpamet, ale prikazova radka linuxu me urcitym zpusobem pritahuje :)
Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'.Nepochopil. Volba
-d
není filtr, ale potlačuje vlastnost ls, že vypisuje obsah adresářů předaných na příkazové řádce. Takže ls -d *
funguje zcela správně, ale je jednoduší použít prosté ls -l
. Doporučuju si před to ls
napsat ještě echo
, aby se třeba nestalo, že máš pocit, že ls
vidí tu hvězdičku. Nevidí, hvězdu řeší shell.
ls
sa da simulovat aj cez echo
:
echo * .*neviem ake prostredie ti je familiarne, ale aj DOSovske (ci teraz Windowsacke)
dir
sa sprava velmi podobne ..
inu naspamat sa ich ucit nemusis. mas tu na to man stranky:
# man man # man lsco pouzivas casto si zapamatas..
dir
a ls
a ich vypis z pohladu uzivatela;
preto som pouzil aj alibisticke slovicka ako: "podobny", "v jednoduchosti povedane".
inak mas pravdu.
Tiskni
Sdílej: