abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1995 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Vypsani adresaru

    4.8.2012 15:36 pedro
    Vypsani adresaru
    Přečteno: 350×
    Jak se v linuxu vypisuji vsechny adresare?
    
    Zkousel jsem si postupne:
    
    1. vytvorit soubor:
    touch soubor
    
    2. vytvorit skryty soubor:
    touch .skryty
    
    3. vytvorit adresar
    mkdir adresar
    
    4. vypsat soubory
    ls
    
    vypise se: adresar soubor
    
    5. vypsat vsechny soubory
    ls -a
    
    vypise se: . .. adresar soubor
    
    6. vypsat jen adresare
    ls -d
    
    vypise se: .
    
    
    A tady jsem skoncil a nechapu proc se nevypsalo ". .. adresar" ???
    Taky moc nechapu proc se vypisuje . a .. kdyz jsou to jen pomucky jak oznacit aktualni adresar a ten nad nim. Aktualni adresar a jeho parent prece nejsou v aktualnim adresari.
    Linux je dost nelogicky :-/
    
    

    Odpovědi

    4.8.2012 15:50 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    To je jednoduche. '-d' neznamena 'vypis jen adresare', ale 'pokud je argument adresar, tak vypis jeho jmeno a ne obsah'. To ma smysl, pokud se ls pouziva se jmeny souboru/adresaru jako argumenty (napr. wildcards jako '*'). Pokud se zadne jmeno souboru ci adresare jako argument nepreda, tak se implicitne mini '.' jako aktualni adresar. No a '-d' znamena, ze se to jmeno primo zobrazi. Zkus si radsi 'ls *' nebo 'ls -d *'
    martin-ux avatar 4.8.2012 17:16 martin-ux | skóre: 18 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    tak sa sprava ls command. mozes pouzit switch -A - almost all - ten ti ich uz nevypise (./..).

    myslim, ze ls nema sam o sebe taky switch, ze by vypisal len adresare tak ako chces ty. da sa s tym vsak pohrat a poskladat kommandy. napriklad:
    ls -la | grep ^d
    
    alebo cez find:
    find ./* -type d  -prune
    
    ak chces aj dot directories (co su akoze "skryte"), ale nie cwd/parent dir (./..):
    find ./* ./.* -type d -prune \! -name . \! -name ..
    
    ja osobne dost casto pouzivam ten "dirty" ls. nie je to asi celkom koser, ale posluzi.
    ..when you do things right, people won't be sure you've done anything at all..
    pavlix avatar 4.8.2012 17:47 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    ls -la | grep ^d
    Taky používám toto.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    martin-ux avatar 5.8.2012 10:30 martin-ux | skóre: 18 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    cisto pomocou ls by to malo vyzerat asi takto:
    ls -ld */ .*/
    
    (bez .*/) aby nelistoval dot directories. ale ten ls+grep sa podla mna da rychlejsie napisat na klavesnici, je sikovnejsi. tento cez ls mozes skor pouzit pri skripte, aby si sa zbytocne neforkoval cez grep.
    ..when you do things right, people won't be sure you've done anything at all..
    5.8.2012 14:39 pedro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    Prikaz 'ls -d */' funguje tak jak jsem si predstavoval, 
    akorat pridava za adresare lomitko.
    
    Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'. 
    Proc se tam musi psat to lomitko. Grep jde pouzit jen na vypis, 
    kde se vypisou prava a typ souboru/adresare, ale na jednoduchy vypis uz ne.
    
    Ach jo, je to tak nejednotne a nelogicke, ze se to budu muset naucit nazpamet, ale prikazova radka linuxu me urcitym zpusobem pritahuje :)
    
    pavlix avatar 5.8.2012 14:57 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'.
    Nepochopil. Volba -d není filtr, ale potlačuje vlastnost ls, že vypisuje obsah adresářů předaných na příkazové řádce. Takže ls -d * funguje zcela správně, ale je jednoduší použít prosté ls -l. Doporučuju si před to ls napsat ještě echo, aby se třeba nestalo, že máš pocit, že ls vidí tu hvězdičku. Nevidí, hvězdu řeší shell.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    martin-ux avatar 5.8.2012 15:08 martin-ux | skóre: 18 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    tak ako ti povedal @pavlix, ten asterisk (*) riesi shell, nie prikaz ls. * je regularny vyraz a znamena vsetko (v jednoduchosti povedane). ciste ls sa da simulovat aj cez echo:
    echo * .*
    
    neviem ake prostredie ti je familiarne, ale aj DOSovske (ci teraz Windowsacke) dir sa sprava velmi podobne ..

    inu naspamat sa ich ucit nemusis. mas tu na to man stranky:
    # man man
    # man ls
    
    co pouzivas casto si zapamatas..
    ..when you do things right, people won't be sure you've done anything at all..
    5.8.2012 15:25 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    * není regulární výraz ale wildcard shellu (tj. něco s v zásadě podobnou funkcí, ale jinou syntaxí).

    Mezi expansí v MS-DOSu a unixech je velký rozdíl: v MS-DOSu si programy expandují wildcards každý sám (takže program dostane doslova argument třeba *.txt), kdežto v unixech je expanduje shell (takže program dostane už expandovaný seznam souborů).
    martin-ux avatar 5.8.2012 16:26 martin-ux | skóre: 18 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypsani adresaru
    porovnaval som len spravanie dir a ls a ich vypis z pohladu uzivatela; preto som pouzil aj alibisticke slovicka ako: "podobny", "v jednoduchosti povedane".

    inak mas pravdu.
    ..when you do things right, people won't be sure you've done anything at all..

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.