V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jak se v linuxu vypisuji vsechny adresare? Zkousel jsem si postupne: 1. vytvorit soubor: touch soubor 2. vytvorit skryty soubor: touch .skryty 3. vytvorit adresar mkdir adresar 4. vypsat soubory ls vypise se: adresar soubor 5. vypsat vsechny soubory ls -a vypise se: . .. adresar soubor 6. vypsat jen adresare ls -d vypise se: . A tady jsem skoncil a nechapu proc se nevypsalo ". .. adresar" ??? Taky moc nechapu proc se vypisuje . a .. kdyz jsou to jen pomucky jak oznacit aktualni adresar a ten nad nim. Aktualni adresar a jeho parent prece nejsou v aktualnim adresari. Linux je dost nelogicky :-/
ls
command. mozes pouzit switch -A
- almost all - ten ti ich uz nevypise (./..
).
myslim, ze ls nema sam o sebe taky switch, ze by vypisal len adresare tak ako chces ty. da sa s tym vsak pohrat a poskladat kommandy. napriklad:
ls -la | grep ^dalebo cez
find
:
find ./* -type d -pruneak chces aj dot directories (co su akoze "skryte"), ale nie cwd/parent dir (
./..
):
find ./* ./.* -type d -prune \! -name . \! -name ..ja osobne dost casto pouzivam ten "dirty" ls. nie je to asi celkom koser, ale posluzi.
Taky používám toto.ls -la | grep ^d
ls -ld */ .*/(bez
.*/
) aby nelistoval dot directories.
ale ten ls+grep sa podla mna da rychlejsie napisat na klavesnici, je sikovnejsi.
tento cez ls mozes skor pouzit pri skripte, aby si sa zbytocne neforkoval cez grep.
Prikaz 'ls -d */' funguje tak jak jsem si predstavoval, akorat pridava za adresare lomitko. Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'. Proc se tam musi psat to lomitko. Grep jde pouzit jen na vypis, kde se vypisou prava a typ souboru/adresare, ale na jednoduchy vypis uz ne. Ach jo, je to tak nejednotne a nelogicke, ze se to budu muset naucit nazpamet, ale prikazova radka linuxu me urcitym zpusobem pritahuje :)
Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'.Nepochopil. Volba
-d
není filtr, ale potlačuje vlastnost ls, že vypisuje obsah adresářů předaných na příkazové řádce. Takže ls -d *
funguje zcela správně, ale je jednoduší použít prosté ls -l
. Doporučuju si před to ls
napsat ještě echo
, aby se třeba nestalo, že máš pocit, že ls
vidí tu hvězdičku. Nevidí, hvězdu řeší shell.
ls
sa da simulovat aj cez echo
:
echo * .*neviem ake prostredie ti je familiarne, ale aj DOSovske (ci teraz Windowsacke)
dir
sa sprava velmi podobne ..
inu naspamat sa ich ucit nemusis. mas tu na to man stranky:
# man man # man lsco pouzivas casto si zapamatas..
dir
a ls
a ich vypis z pohladu uzivatela;
preto som pouzil aj alibisticke slovicka ako: "podobny", "v jednoduchosti povedane".
inak mas pravdu.
Tiskni
Sdílej: