Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Jak se v linuxu vypisuji vsechny adresare? Zkousel jsem si postupne: 1. vytvorit soubor: touch soubor 2. vytvorit skryty soubor: touch .skryty 3. vytvorit adresar mkdir adresar 4. vypsat soubory ls vypise se: adresar soubor 5. vypsat vsechny soubory ls -a vypise se: . .. adresar soubor 6. vypsat jen adresare ls -d vypise se: . A tady jsem skoncil a nechapu proc se nevypsalo ". .. adresar" ??? Taky moc nechapu proc se vypisuje . a .. kdyz jsou to jen pomucky jak oznacit aktualni adresar a ten nad nim. Aktualni adresar a jeho parent prece nejsou v aktualnim adresari. Linux je dost nelogicky :-/
ls
command. mozes pouzit switch -A
- almost all - ten ti ich uz nevypise (./..
).
myslim, ze ls nema sam o sebe taky switch, ze by vypisal len adresare tak ako chces ty. da sa s tym vsak pohrat a poskladat kommandy. napriklad:
ls -la | grep ^dalebo cez
find
:
find ./* -type d -pruneak chces aj dot directories (co su akoze "skryte"), ale nie cwd/parent dir (
./..
):
find ./* ./.* -type d -prune \! -name . \! -name ..ja osobne dost casto pouzivam ten "dirty" ls. nie je to asi celkom koser, ale posluzi.
Taky používám toto.ls -la | grep ^d
ls -ld */ .*/(bez
.*/
) aby nelistoval dot directories.
ale ten ls+grep sa podla mna da rychlejsie napisat na klavesnici, je sikovnejsi.
tento cez ls mozes skor pouzit pri skripte, aby si sa zbytocne neforkoval cez grep.
Prikaz 'ls -d */' funguje tak jak jsem si predstavoval, akorat pridava za adresare lomitko. Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'. Proc se tam musi psat to lomitko. Grep jde pouzit jen na vypis, kde se vypisou prava a typ souboru/adresare, ale na jednoduchy vypis uz ne. Ach jo, je to tak nejednotne a nelogicke, ze se to budu muset naucit nazpamet, ale prikazova radka linuxu me urcitym zpusobem pritahuje :)
Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'.Nepochopil. Volba
-d
není filtr, ale potlačuje vlastnost ls, že vypisuje obsah adresářů předaných na příkazové řádce. Takže ls -d *
funguje zcela správně, ale je jednoduší použít prosté ls -l
. Doporučuju si před to ls
napsat ještě echo
, aby se třeba nestalo, že máš pocit, že ls
vidí tu hvězdičku. Nevidí, hvězdu řeší shell.
ls
sa da simulovat aj cez echo
:
echo * .*neviem ake prostredie ti je familiarne, ale aj DOSovske (ci teraz Windowsacke)
dir
sa sprava velmi podobne ..
inu naspamat sa ich ucit nemusis. mas tu na to man stranky:
# man man # man lsco pouzivas casto si zapamatas..
dir
a ls
a ich vypis z pohladu uzivatela;
preto som pouzil aj alibisticke slovicka ako: "podobny", "v jednoduchosti povedane".
inak mas pravdu.
Tiskni
Sdílej: