Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Řešení dotazu:
reset Instead of putting out initialization strings, the terminal's reset strings will be output if present (rs1, rs2, rs3, rf). If the reset strings are not present, but initialization strings are, the initialization strings will be output. Otherwise, reset acts identically to init.
/usr/bin/clear_console
Záleží jaký terminál.
Linuxový virtuální terminál to umí až od verze 3.0 pomocí posloupnosti ESC [ 3 J (vizte console_codes(4)). Vyzkoušet si to můžete třeba příkazem printf '\E[3J'
.
Už jsem zaznamenal požadavky na zapracování do příkazu clear (balík ncurses). Někdo údajně podporu přidával do termcapu a do screenu. Já mám patche pro mingetty a vlock (oba bohužel mají mrtvý upstream). Takže kdyby clear vypadal rozumně, tak se mohu pokusit.
clear && printf '\E[3J'jinak tam pokazdne neco zbyde.
clear posílá \E[H\E[J. Což znamená přesunout kurzor doleva nahoru a smazat všechno od kurzoru dolů. \E[3J by mělo smazat vše. Pokud tam něco „zbylo“, tak jedině, že po smazání tam shell něco nakreslil. (Například prompt na pozici kurzoru. \E[3J kurzor nikam nepřesunuje. To byste si ho musel před smazaním přesunout jako to dělá clear: E[H\E[3J.
Můžu se zeptat, na jaké konzoly vám samotné \E[3J nestačí? VGA nebo frame buffer? Jestli frame buffer, tak jaký (VESA, nebo specifický ovladač)? A taky by mě zajímalo, co vám tam zůstává. A samozřejmě verze jádra. Mně to na 3.5.1 funguje na nouveau frame bufferu funguje.
$printf '\E[3J' $vsechno ostatni zmizelo z bufferu, ale ten prikaz printf tam zustane. Testovano na BackTrack 5.0 R3, ovladace binarni nvidia, jadro 3.2.6.
Aby nedošlo k mílce: Opravdu to pouštíte na linuxové virtuální konzoli (taková ta černobílá obrazovka, co se ukáže, když zabijete X server pomocí Ctrl+Alt+Backspace)? Takhle to vypadá, jako by to vůbec nic nedělalo. Všechno ostatní (ve scroll-back bufferu, nad tímto řádkem a pod tímto řádkem) zmizí?
Pokud vím, tak proprietární ovladače s frame bufferem se nesnesou. Takže používáte VGA konzoli?
Jediné, co mne takto napadá, že by to byl výpis z shellu, po skončení příkazu. Nemáte třeba nastavený shell, aby do promptu vypisoval poslední příkaz? Co tam máte za shell, a co v proměnných PS1 a PS2?
clear && printf '\E[3J'u me funguje jak v normalni konzoli, tak v Xkach, ze vse smaze a posune kurzoz doleva nahoru.
printf '\E[3J\E[H\E[J'a tento prikaz se tedy uz chova tak jak bych ocekaval, tedy vse smaze a prompt umistni do leveho horniho rohu.
Pokud jde o Linux, tak stačí \E[H\E[3J. Samozřejmě to můžete obohatit o různé další instrukce pro případ staršího jádra.
Jinde to záleží na implementaci terminálu. Strávil jsem jistou dobu čtením specifikací řídicích znaků různých terminálů a shodl jsem se s ostatními, že žádná jiná existující posloupnost (kromě resetu) nezaručuje smazání bufferu, a proto jsem přidal tento kód. Z toho mimo jiné vyplývá, že pokud třeba Konsole maže buffer původní sekvencí, tak je to čistě její proprietární rozšíření.
Tiskni
Sdílej: