Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
openssl req -new -nodes -out requests/server.req -keyout private/server.key -days 3650 openssl ca -in requests/server.req -out certs/server.crt -days 3650
zeditoval jsem /etc/ssl pridanim dalsich CN, pri generovani jsem vsechny vyplnil, ale nakonec v certifikatu je jen ten posledni nazev
http://rrr.thetruth.de/2008/04/openssl-certificates-with-multiple-domains-common-names/
dobre, ted jsem se ale zarazil na tom, jak pridat dalsi cn. vytvarim takto:Počas tohto kroku dostaneš otázku na "Common Name", nie je tak?openssl req -new -nodes -out requests/server.req -keyout private/server.key -days 3650
[ alt_names ] DNS.1 = *.pepan.net DNS.2 = pepan.net¨ DNS.3 = pepan.czAle nevim, jestli je to spravne a jestli se to do certifikatu spravne zapsalo, protoze mi s timto certifikatem web nejede a pise to unknown err :)
openssl x509 -in cert.pem -text -noout > new-cert.crtNásledně libovolným editorem otevřeš new-cert.crt a změníš "Subject:" nebo klidně i jiné údaje. Zvláštní pozornost je nutné jen věnovat té řadě čísel pod "Signature Algorithm:", to dá málokdo z hlavy, takže se podívej jak na to. Tady je ta jednoduší část a zde pak ta mírně složitější. Pak jen uložíš a voilà! máš co jsi chtěl. PS: Funguje to na libovolný certifikát od libovolné autority, jen se trošku hůř získává to jedno číslo pro tu popisovanou úpravu. Se strojem času to ale opravdu problém není.
Tiskni
Sdílej: