Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
Řešení dotazu:
Rámečky mi přijdou jako zajímavý pokus jak vyřešit, zda zobrazený rámeček chodí po vnější nebo vnitřní hranici vybrané oblasti.
Právě tohle to IMHO moc neřeší, protože to vypadá, že nový rámeček má tloušťku tři pixely místo jednoho a ten prostřední je tam, kde byl dřív ten jeden, takže to ve výsledku vyjde nastejno.
A jaké další knihy by jste mi doporučili ke GIMPuJá jsem s GIMPem uměl pracovat poté, co jsem si před nějakými 16 lety přečetl knihu k Photoshopu
A nebylo by něco i pro DarktableUser manual, i když jeho kvalita je zatím tak nějak nevyrovnaná - některé funkce jsou popsány velmi stroze, u jiných jsou i pěkné ukázky. Najde se i pár tutoriálů. Ale jinak je to zase spíš o tom, že se člověk musí naučit obecně pracovat s fotografiemi, naučit se, co je k čemu dobré, a potom se podívat, zda potřebné funkce darktable obsahuje. Ono je totiž úplně jedno, zda se naučím používat tónovou křivku v darktable, nebo v něčem jiném - funkce je všude stejná.
Tiskni
Sdílej: