Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Dobry den,
Prosím o radu s instalací ovladačů pro můj USB WIFI dongle.
S Linuxem pracuji teprve par dní takže jsem spise ve fázi učeni tak mě prosím hned neodsuďte.
Protože se zatím jen rozkoukávám tak jsem nezvolil instalaci na disk ale pracuji s LiveCD.
Všechno šlape jak má kromě USB WIFI které musí chybět driver
Jsem si jist ze systém ji detekuje protože příkaz lsusb ji najde
Bus 001 Device 003: ID 148f:5370 Ralink Technology, Corp.
Bus 001 Device 002: ID 80ee:0021
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
avšak příkaz iwconfig ji nenachází
lo no wireless extensions.
eth0 no wireless extensions.
musí to byt asi nějaká ořezaná verze protože když jsem zkusil jiny linux, konkrétně BT5R3-KDE-32 tak ten tuto wifi normálně najde
lsusb
Bus 001 Device 003: ID 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter
Bus 001 Device 002: ID 80ee:0021 VirtualBox USB Tablet
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
iwconfig
lo no wireless extensions.
wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm
Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:on
eth0 no wireless extensions.
Obě verze jsou ISOLINUX 3.63 debian-2008-07-15
Je nějaká možnost nainstalovat driver i na systém kde chybí? Vím ze bych tuto instalaci musel dělat pokaždé když Linux nastartuji ale s tím se už nějak poperu.
Takže prosím vás všechny co s tímto mate nějaké zkušenosti o radu
Všem vám předem děkuji za odpovědi
ISOLINUX 3.63 není verze linuxu ale CD zavaděče.
Do cd/dvd driver nebo firmware jen tak nepřidáš.
Tiskni
Sdílej: