Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
/data/file_server/upload
a súbory alebo priečinky ktoré nevlastní užívateľ s uid 1004
mali byť zmenené na užívateľa s uid 1004
v mojom prípade je to užívateľ matej
.zmen-vlastnika-uploadu.sh
obsahuje:
#!/bin/bash
/usr/bin/find /data/file_server/upload/ \! -uid 1004 -exec /usr/bin/chown matej '{}' \;
V tom priečinku upload
sa nachádzajú tri objekty ktoré nemajú vlastníka s uid 1004
. Jeden priečinok a dva súbory. Keď tento skript spustím /root/./zmen-vlastnika-uploadu.sh
tak mi vyskočia tri hlásenia:
/usr/bin/find: `/usr/bin/chown': Adresár alebo súbor neexistuje
/usr/bin/find: `/usr/bin/chown': Adresár alebo súbor neexistuje
/usr/bin/find: `/usr/bin/chown': Adresár alebo súbor neexistuje
/data/file_server/upload/
sú tri súbory ktoré nemajú vlastníka s uid 1004
, tak preto sú aj tri hlásenia. Čiže skript, ich dokáže nájsť, ale už nie zmeniť. Asi tam zle zadá cestu k súboru/priečinku alebo niečo podobné. Viete mi niekto poradiť?
Řešení dotazu:
chown
, ten sa nachádza v ./bin/chown
a nie v /usr/bin/chown
.
chown -R matej /data/file_server/upload
set [+|-]h
find
/chmod
, ne samotný "chmod -R
".
make install
" jako root. Teď jsem to zkusil rychlý test na tmpfs a vycházelo to srovnatelně, takže možná mezitím chown
opravili. Až budu mít čas, zkusím ještě zreprodukovat tu původní situaci, jestli se to opravdu změnilo.
/usr/bin/find /data/file_server/upload/ \! -uid 1004 -exec /usr/bin/chown matej '{}' +pokud byl problém s
chown -R
find
má i -user
, tedy aspoň GNU find.
Tiskni
Sdílej: