Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Řešení dotazu:
Neřekl bych, že to ničemu nevadí. Pokud by ACL fungovaly i v situaci, kdy nemají, může to znamenat, že uživatel bude mít právo číst něco, co by neměl (nebo dokonce zapisovat, kam nemá). Viděl jsem už podstatně banálnější problémy, které dostaly CVE id.
Na druhou stranu, tazatel pouze tvrdil, že mu fungují příkazy getfacl
a setfacl
, což ještě automaticky neznamená, že fungují ACL.
Neřekl bych, že to ničemu nevadí.Tak doufám, že teď nejsem v hlubokém omylu, když předpokládám, že v případě používání pouze standardních unixových oprávnění nikdy nenastane situace, že by ACL oprávnění povolila něco jiného. Vezmu náhodný soubor:
[ota@o-nb ~]$ getfacl pismo-gimp.png # file: pismo-gimp.png # owner: ota # group: ota user::rw- group::r-- other::--- [ota@o-nb ~]$ ls -l pismo-gimp.png -rw-r----- 1 ota ota 7574 5. říj 18.50 pismo-gimp.pngSamozřejmě, pokud by někdo zákeřně změnil ACL oprávnění, nemusí si toho nikdo všimnout a oprávnění mohou být jiná, než se na první pohled jeví. Anebo je to jinak?
Na druhou stranu, tazatel pouze tvrdil, že mu fungují příkazy getfacl a setfacl, což ještě automaticky neznamená, že fungují ACL.To mne také napadlo, takže jsem to i otestoval. ACL fungují.
Pokud budu práva nastavovat pouze pomocí tradičních pre-ACL příkazů, tak je jedno, jestli jsou ACL aktivní nebo ne. Ale pokud budu mít filesystém, na kterém už dříve někdo nastavil nějakému souboru i jiné než tradiční owner-group-other položky, a budu předpokládat, že je-li filesystém namountovaný s noacl
, stačí se dívat na ty klasické trojice, pak by to mohl být problém.
To mne také napadlo, takže jsem to i otestoval. ACL fungují.
Co u toho filesystému ukazuje příkaz mount
(nebo /proc/mounts
)?
/dev/sda4 /home ext4 rw,noatime,nodiratime,user_xattr,barrier=1,data=ordered 0 0
acl
zobrazuje v /proc/mounts
i ve výstupu příkazu mount
. Ale zkoušel jsem to s ext3, možná je to u ext4 jinak.
noacl
, pokud ho s ním přimountuji. Skoro to vypadá, jako by u ext4 byl obráceně default.
mount(8)
. Dokonce jestli jsem viděl dobře (procházel jsem ten kód jen zběžně a nikdy předtím jsem si ho neprohlížel, je v novějších jádrech u ext4 option noacl
označen jako deprecated.
noacl
, pak souhlasím. Tady ale jde o situaci, kdy není uvedeno nic.
dumpe2fs -h ...
' a zkontrolujte položku "Default mount options". Pokud tam je "acl
", bude příslušný filesystém defaultně mountován s option acl
, pokud explicitně nepoužijete "noacl
".
/etc/mke2fs.conf
) a pokud v nich acl
je, pak je správné, že se použije, není-li při mountu explicitně uvedeno noacl
.
When mounting an ext4 filesystem, the following option are accepted: (*) == defaultpřičemž u acl onen asterisk není.
acl
/noacl
ani v parametrech příkazu mount
ani v hlavičce filesystému (kde to lze nastavit např. pomocí mke2fs
nebo tune2fs
).
Tiskni
Sdílej: