Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
dd if=/dev/sdc of=/dev/md1 skip=3M
a to same pro disk sdd s tim, ze to vlozim "za" sdc na md1...
dd if=/dev/sdd of=/dev/md1 skip=3M seek=950G
Problem je, ze mi vynada:
root@server111:~/backup# dd if=/dev/sdd of=/dev/md1 skip=3M seek=960G dd: „/dev/md1“: výstup nelze převíjet: Nepřípustný argument 0+0 vstoupivších záznamů 0+0 vystoupivších záznamů 0 bajtů (0 B) zkopírováno, 0,000439987 s, 0,0 kB/sDa se mu nejak domluvit? Nebo si budu muset dat par dni pauzu nez to vyresi urandom?
cat /dev/sdc /dev/sdd | dd of=/dev/md1 bs=neco
(dd if=/dev/sdc skip=3M; dd if=/dev/sdc skip=3M) | dd of=/dev/md1 bs=neco
(dd if=/dev/sdc skip=3M; dd if=/dev/sdc skip=3M; cat /dev/urandom) | dd of=/dev/md1 bs=necoAle pořád jsem se nedozvěděl, jaký smysl má tohle dělat.
Doporucuje se minimalne 1x prepsat prostor nahodnymi daty z /dev/urandomNo jo, ale proč se to dělá? Protože když jsou na disku třeba nuly a pak ho zašifruješ a nakopíruješ na něj soubor dlouhý 22354102 bajtů, bude na něm 22354102 bajtů sekvenčních náhodných dat a všude kolem nuly. A když tě potom sebere policie za stahování souboru Kinderporno.mkv dlouhého 22354102 bajtů a najdou na disku sekvenční zápis 22354102 bajtů náhodných dat, tak z toho můžou něco vyvodit. Jenže když to přepíšeš tím způsobem, kterým navrhuješ, tak místo hledání nul budou porovnávat s těmi dvěma 1TB disky a situace bude úplně stejná, ničemu to nepomůže. Jako dobrý kompromis doporučuju zašifrovat, nahrát data a až pak zbylé volné místo ve FS vyplnit.
Duvodem prepsani disku je ochrana sifrySpecifikuj.
Tiskni
Sdílej: