Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
root@mail:~#
echo "root@mail:~#"
D.
echo "root@mail:~#"
echo "$prihlaseny_uzivatel@$nazev_serveru$nejaka_cesta"Děkuji
echo `whoami`@`hostname -s`$`pwd`
echo $USER@$(hostname):${PWD/$HOME/"~"}$(test $UID -eq 0 && echo \# || echo \$)
Len ma napadla taka otazka, ci je dovod volat hostname , ked mame premennu HOSTNAME ?
dash
. Alespoň myslím.
Vseobecne, ohladne rozdielu volania hostname a pouzitia HOSTNAME, je to pravda samozrejme. Avsak v reakcii na dany prispevok, o POSIX standardoch sa nemusime bavit (nie v zmysle, ze prispevok s danym riesenim je POSIX, lebo nie je), pretoze praca s hodnotou premennej resp. pouzity zapis, sa pouziva zrejme iba v bash, ksh a zsh (v pripade, ze http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_command_shells povazujeme za hodnoverny zdroj). Takze mame troch kandidatov a overenim som zistil (resp. manualove stranky), ze z nich pouziva HOSTNAME iba bash. Ksh a zsh maju HOST.
Vysledok je teda ten, ze ak vravime cisto o pouziti HOSTNAME, tak zdovodnime to standardom POSIX , ale ak sa pozrieme na dane riesenie vyssie uvedene, tak POSIX odpovedou nie je. Samozrejme, odpoved vasa o tom, ze ked ho mame, tak ho pouzijeme a ked nie, tak samozrejme nie, plati. :) A som si to uvedomoval. Ta moja otazka otazkou ani tak nebola, ale zato som si sam neuvedomil, ze nemusi byt tato premenna dostupna v kazdom shell-e (POSIX).
Dakujem za odpoved samozrejme.
Pracou s hodnotou premennej mam na mysli jej nahradenie, aj iba len jej casti, za inu. To len aby som bol presnejsi.
Tiskni
Sdílej: