Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
#! /bin/bash input1="$1" input2="$2" while read line do if grep -e "$line" "$input2" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input1" "$input2" fi done <"$input1" while read line do if grep -e "$line" "$input1" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input2" "$input1" fi done <"$input2"Jenze takovych souboru, potrebuju naraz zpracovat stovky. Dejme tomu, ze mam skript v adresari, kde jsou jenom ty .txt soubory. Chtel bych skript spustit tak, aby si vzal prvni dva soubory, zpracoval je, pak si vzal dalsi dva, dalsi dva atd. az by zpracoval o dvojicich vsechny soubory z adresare. SOubory jsou pojemnovany takto:
01.txt.identifikacnicislo, 01.txt.jineidentifikacnicislo, 02.txt.identifikacnicislo, 03.txt.ID ...Budu rad za jakoukoliv pomoc. Diky,
Řešení dotazu:
ls -1 | sort -n | head -2
ale, v praxi to bude vyzerať inak.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2Následně s klidem používáš řádky coby regulární výrazy. To samozřejmě nebude dělat to, co má, když budou obsahovat znaky, které mají v regexpu speciální význam, je zapotřebí je oescapovat. Přitom se rovnou mohou upravit na regulární výrazy pro úpravu input1
sed -i 's#[...]#\\\0#g;s#.*#s/^\0$/!\\0/#' only2 ^^^ sem přijde seznam těch speciálních znakůA pak se už akorát input1 upraví pomocí only2
sed -i -f only2 $input1Tvůj skript provádí vždy modifikaci input1 i input2, ale když input2 ten řádek neobsahuje, tak není co modifikovat a toto je reundantní -- pokud jsem pochopil správně, co to má dělat, možná by nebylo na škodu to popsat i slovně. Analogicky křížem. V tomto ohledu by mi přišlo přirozenější nejdřív vygenerovat skripty v sedu only2 a only1, pak je teprve použít na příslušné soubory. Ale možná úloha vyžaduje aby výsledek zpracování závisel na tom, co s křížovým souborem provedlo v prním kroku... Opět by to vyjasnil slovní popis.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2vyresil muj problem. Nijak nevidim, jak by si tento prikaz bral z adresare postupne dva a dva soubory za sebou atakdale az by projel cely adresar...Nebo mi neco unika.. nejsem v bashi zbehly. V promennych input1 a input2 jsou preci jmena dvou soboru, ktere skriptu zadam:
./compare.sh soubor1 soubor2Ale ty jmena souboru mu zadam ja rucne na vstupu z commandlajny. A ja potrebuju to zadavani zautomatizovat tak, jak jsem popsal vyse. Ja bych potreboval asi nejaky regexp, ktery by skriptu jako parametry postupne prirazoval prvni dva soubory z adresare, pak dalsi dva soubory atd. rozumis. Jinak v souborech nejsou redundantni radky (to je osetrene jinym skriptem uz). Cili na vstupu se predpokladaji dva txt soubory, na stejnych radcich maji stejne vety a ty se porovnavaji, resp se hledaji preklepy. pokud se njde nesrovnalost, skript v obou souborech oznaci zacatek prislusneho radku vykricnikem. Tim oznaci ze vetu nejsou stejne.
compare.sh
použít diff
?
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do diff "$1" "$2" shift 2 done
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do compare.sh "$1" "$2" shift 2 doneJinak
compare.sh
si můžeš nadefinovat i jako funkci. Tím se to dost urychlí.
Tiskni Sdílej: