Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
#! /bin/bash input1="$1" input2="$2" while read line do if grep -e "$line" "$input2" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input1" "$input2" fi done <"$input1" while read line do if grep -e "$line" "$input1" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input2" "$input1" fi done <"$input2"Jenze takovych souboru, potrebuju naraz zpracovat stovky. Dejme tomu, ze mam skript v adresari, kde jsou jenom ty .txt soubory. Chtel bych skript spustit tak, aby si vzal prvni dva soubory, zpracoval je, pak si vzal dalsi dva, dalsi dva atd. az by zpracoval o dvojicich vsechny soubory z adresare. SOubory jsou pojemnovany takto:
01.txt.identifikacnicislo, 01.txt.jineidentifikacnicislo, 02.txt.identifikacnicislo, 03.txt.ID ...Budu rad za jakoukoliv pomoc. Diky,
Řešení dotazu:
ls -1 | sort -n | head -2
ale, v praxi to bude vyzerať inak.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2Následně s klidem používáš řádky coby regulární výrazy. To samozřejmě nebude dělat to, co má, když budou obsahovat znaky, které mají v regexpu speciální význam, je zapotřebí je oescapovat. Přitom se rovnou mohou upravit na regulární výrazy pro úpravu input1
sed -i 's#[...]#\\\0#g;s#.*#s/^\0$/!\\0/#' only2 ^^^ sem přijde seznam těch speciálních znakůA pak se už akorát input1 upraví pomocí only2
sed -i -f only2 $input1Tvůj skript provádí vždy modifikaci input1 i input2, ale když input2 ten řádek neobsahuje, tak není co modifikovat a toto je reundantní -- pokud jsem pochopil správně, co to má dělat, možná by nebylo na škodu to popsat i slovně. Analogicky křížem. V tomto ohledu by mi přišlo přirozenější nejdřív vygenerovat skripty v sedu only2 a only1, pak je teprve použít na příslušné soubory. Ale možná úloha vyžaduje aby výsledek zpracování závisel na tom, co s křížovým souborem provedlo v prním kroku... Opět by to vyjasnil slovní popis.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2vyresil muj problem. Nijak nevidim, jak by si tento prikaz bral z adresare postupne dva a dva soubory za sebou atakdale az by projel cely adresar...Nebo mi neco unika.. nejsem v bashi zbehly. V promennych input1 a input2 jsou preci jmena dvou soboru, ktere skriptu zadam:
./compare.sh soubor1 soubor2Ale ty jmena souboru mu zadam ja rucne na vstupu z commandlajny. A ja potrebuju to zadavani zautomatizovat tak, jak jsem popsal vyse. Ja bych potreboval asi nejaky regexp, ktery by skriptu jako parametry postupne prirazoval prvni dva soubory z adresare, pak dalsi dva soubory atd. rozumis. Jinak v souborech nejsou redundantni radky (to je osetrene jinym skriptem uz). Cili na vstupu se predpokladaji dva txt soubory, na stejnych radcich maji stejne vety a ty se porovnavaji, resp se hledaji preklepy. pokud se njde nesrovnalost, skript v obou souborech oznaci zacatek prislusneho radku vykricnikem. Tim oznaci ze vetu nejsou stejne.
compare.sh
použít diff
?
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do diff "$1" "$2" shift 2 done
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do compare.sh "$1" "$2" shift 2 doneJinak
compare.sh
si můžeš nadefinovat i jako funkci. Tím se to dost urychlí.
Tiskni
Sdílej: