Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
#! /bin/bash input1="$1" input2="$2" while read line do if grep -e "$line" "$input2" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input1" "$input2" fi done <"$input1" while read line do if grep -e "$line" "$input1" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input2" "$input1" fi done <"$input2"Jenze takovych souboru, potrebuju naraz zpracovat stovky. Dejme tomu, ze mam skript v adresari, kde jsou jenom ty .txt soubory. Chtel bych skript spustit tak, aby si vzal prvni dva soubory, zpracoval je, pak si vzal dalsi dva, dalsi dva atd. az by zpracoval o dvojicich vsechny soubory z adresare. SOubory jsou pojemnovany takto:
01.txt.identifikacnicislo, 01.txt.jineidentifikacnicislo, 02.txt.identifikacnicislo, 03.txt.ID ...Budu rad za jakoukoliv pomoc. Diky,
Řešení dotazu:
ls -1 | sort -n | head -2
ale, v praxi to bude vyzerať inak.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2Následně s klidem používáš řádky coby regulární výrazy. To samozřejmě nebude dělat to, co má, když budou obsahovat znaky, které mají v regexpu speciální význam, je zapotřebí je oescapovat. Přitom se rovnou mohou upravit na regulární výrazy pro úpravu input1
sed -i 's#[...]#\\\0#g;s#.*#s/^\0$/!\\0/#' only2 ^^^ sem přijde seznam těch speciálních znakůA pak se už akorát input1 upraví pomocí only2
sed -i -f only2 $input1Tvůj skript provádí vždy modifikaci input1 i input2, ale když input2 ten řádek neobsahuje, tak není co modifikovat a toto je reundantní -- pokud jsem pochopil správně, co to má dělat, možná by nebylo na škodu to popsat i slovně. Analogicky křížem. V tomto ohledu by mi přišlo přirozenější nejdřív vygenerovat skripty v sedu only2 a only1, pak je teprve použít na příslušné soubory. Ale možná úloha vyžaduje aby výsledek zpracování závisel na tom, co s křížovým souborem provedlo v prním kroku... Opět by to vyjasnil slovní popis.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2vyresil muj problem. Nijak nevidim, jak by si tento prikaz bral z adresare postupne dva a dva soubory za sebou atakdale az by projel cely adresar...Nebo mi neco unika.. nejsem v bashi zbehly. V promennych input1 a input2 jsou preci jmena dvou soboru, ktere skriptu zadam:
./compare.sh soubor1 soubor2Ale ty jmena souboru mu zadam ja rucne na vstupu z commandlajny. A ja potrebuju to zadavani zautomatizovat tak, jak jsem popsal vyse. Ja bych potreboval asi nejaky regexp, ktery by skriptu jako parametry postupne prirazoval prvni dva soubory z adresare, pak dalsi dva soubory atd. rozumis. Jinak v souborech nejsou redundantni radky (to je osetrene jinym skriptem uz). Cili na vstupu se predpokladaji dva txt soubory, na stejnych radcich maji stejne vety a ty se porovnavaji, resp se hledaji preklepy. pokud se njde nesrovnalost, skript v obou souborech oznaci zacatek prislusneho radku vykricnikem. Tim oznaci ze vetu nejsou stejne.
compare.sh
použít diff
?
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do diff "$1" "$2" shift 2 done
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do compare.sh "$1" "$2" shift 2 doneJinak
compare.sh
si můžeš nadefinovat i jako funkci. Tím se to dost urychlí.
Tiskni
Sdílej: