Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
#! /bin/bash input1="$1" input2="$2" while read line do if grep -e "$line" "$input2" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input1" "$input2" fi done <"$input1" while read line do if grep -e "$line" "$input1" &>/dev/null then echo "..." >/dev/null else sed -i "s#$line#!$line#g" "$input2" "$input1" fi done <"$input2"Jenze takovych souboru, potrebuju naraz zpracovat stovky. Dejme tomu, ze mam skript v adresari, kde jsou jenom ty .txt soubory. Chtel bych skript spustit tak, aby si vzal prvni dva soubory, zpracoval je, pak si vzal dalsi dva, dalsi dva atd. az by zpracoval o dvojicich vsechny soubory z adresare. SOubory jsou pojemnovany takto:
01.txt.identifikacnicislo, 01.txt.jineidentifikacnicislo, 02.txt.identifikacnicislo, 03.txt.ID ...Budu rad za jakoukoliv pomoc. Diky,
Řešení dotazu:
ls -1 | sort -n | head -2
ale, v praxi to bude vyzerať inak.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2Následně s klidem používáš řádky coby regulární výrazy. To samozřejmě nebude dělat to, co má, když budou obsahovat znaky, které mají v regexpu speciální význam, je zapotřebí je oescapovat. Přitom se rovnou mohou upravit na regulární výrazy pro úpravu input1
sed -i 's#[...]#\\\0#g;s#.*#s/^\0$/!\\0/#' only2 ^^^ sem přijde seznam těch speciálních znakůA pak se už akorát input1 upraví pomocí only2
sed -i -f only2 $input1Tvůj skript provádí vždy modifikaci input1 i input2, ale když input2 ten řádek neobsahuje, tak není co modifikovat a toto je reundantní -- pokud jsem pochopil správně, co to má dělat, možná by nebylo na škodu to popsat i slovně. Analogicky křížem. V tomto ohledu by mi přišlo přirozenější nejdřív vygenerovat skripty v sedu only2 a only1, pak je teprve použít na příslušné soubory. Ale možná úloha vyžaduje aby výsledek zpracování závisel na tom, co s křížovým souborem provedlo v prním kroku... Opět by to vyjasnil slovní popis.
sort $input1 $input1 $input2 | uniq -u >only2vyresil muj problem. Nijak nevidim, jak by si tento prikaz bral z adresare postupne dva a dva soubory za sebou atakdale az by projel cely adresar...Nebo mi neco unika.. nejsem v bashi zbehly. V promennych input1 a input2 jsou preci jmena dvou soboru, ktere skriptu zadam:
./compare.sh soubor1 soubor2Ale ty jmena souboru mu zadam ja rucne na vstupu z commandlajny. A ja potrebuju to zadavani zautomatizovat tak, jak jsem popsal vyse. Ja bych potreboval asi nejaky regexp, ktery by skriptu jako parametry postupne prirazoval prvni dva soubory z adresare, pak dalsi dva soubory atd. rozumis. Jinak v souborech nejsou redundantni radky (to je osetrene jinym skriptem uz). Cili na vstupu se predpokladaji dva txt soubory, na stejnych radcich maji stejne vety a ty se porovnavaji, resp se hledaji preklepy. pokud se njde nesrovnalost, skript v obou souborech oznaci zacatek prislusneho radku vykricnikem. Tim oznaci ze vetu nejsou stejne.
compare.sh
použít diff
?
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do diff "$1" "$2" shift 2 done
#!/bin/sh while test "$#" -gt 0; do compare.sh "$1" "$2" shift 2 doneJinak
compare.sh
si můžeš nadefinovat i jako funkci. Tím se to dost urychlí.
Tiskni
Sdílej: