Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
grep -Eo '\<[[:alpha:]]+\>' SOUBOR | wc -lpřípadně s jiným regulárním výrazem, pokud je slovo definováno jinak. Není zapotřebí obsah souboru nikam načítat.
getopts ":arhv"
if [-f "$name"] text="$text"atd..
let optsCounter= optsCounter + 1 --> let optsCounter=optsCounter+1
optsReverse= "r" --> optsReverse="r"
getopts neznam a osetril bych si to sam "rucne", vyslo by me to rychleji, nez nastudovat dalsi syntaxi pro jediny skolni projekt (pote zapomenout) a pouzit to spatne. Nemas tam osetreno kdyz ti nekdo zada -rrr. Pak si sezeres jmeno souboru, protoze mas -rrr pocitano za 3 parametry. A kdyz ti predhodi minusko navic tak mas pak zase jeden neumazany a minus kde cekas jmeno souboru.
Mezery!!! napis si v prikazove radce [ a [[ je to nazev programu z /usr/bin/. A nezapomen na ; then if [-f "$name"] --> if [ -f "$name" ] ; then
count #cetnost na zaklade vyse popsane funkce
Hmmm... proc? Zbytecny vystup. Pak to je pouzito dobre s rourou, tohle je nadbytecny. Doktorant to bude testovat automaticky skriptem a nebude se ti to shodovat.
if [ "optsNumeric" == "n" ]; --> if [ "$optsNumeric" == "n" ];
atd. Tuhle cast mas hodne mimo. Chybi ti tam varianta s opacnym razenim, ale stale podle cisel.
Mezery!!! Tobe kwrite nezvyraznuje syntaxi? awk'{printf "%s %s \n",$2,$1}' --> awk '{printf "%s %s \n",$2,$1}'
Tiskni
Sdílej: