Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Řešení dotazu:
Ahoj, hledam system pro rizeni verzi, ktery by umel efektivne pracovat s binarnimi soubory (obrazky; dokumenty a tabulky v *office)Na to je potřeba systém správy verzí, který při ukládání nerozlišuje textové a binární soubory. Například Git.
a ke kteremu by existoval interface umoznujici vkladat nove verze (check in, commit) z webu (bez instalace software na strane klientů). Existuje neco takoveho?Nevím a hodilo by se mi na texťáky. Nicméně pokud se bude vše vkládat z webu, po jednom a bez commit message, tak podle mě tradiční systémy správy verzí nepřinesou moc výhod. V tomto případě bych doporučouva implementovat systém vlastní a nebo najít nějaký, který pracuje na jednotlivých souborech a ne na celém stromě, něco jako RCS.
Existuje nejaky nastroj, ktery by mi usnadnoval se i po letech orientovat v jednotlivych "vrstvach"?Prakticky jakýkoli systém správy verzí pro celé projekty. Problém je v udržování pořádku, ne v nástroji.
Prakticky jakýkoli systém správy verzí pro celé projekty. Problém je v udržování pořádku, ne v nástroji.Tiež by som to tak videl. Skús najskôr použiť len lokálne SVN, to sa dá zvládnuť za 15 minút, bez webového prístupu, či dokážeš nájsť nejaký základný ale vyhovujúci modus operandi. Ak nájdeš, webové rozhranie by nemalo byť problém doriešiť. Ak nenájdeš, i tak dobre - daj nám vedieť, v čom to nevyhovuje a čo by si potreboval inak.
Tiež by som to tak videl. Skús najskôr použiť len lokálne SVN, to sa dá zvládnuť za 15 minútNebo může použít lokálně Git, to jde taky za patnáct minut, až na to, že narozdíl od SVN je rozšíření na používání na více místech triviální. U Subversion je na to potřeba odborná instalace :D. Znovu bych do Subversion už nešel a v žádném případě, pokud mě k tomu netáhne předchozí znalost.
Z novu bych do Subversion už nešel ...To ani ja, aj na SVN repozitáre používam
git-svn
. Ničmenej, ak používateľ má takmer nulovú skúsenosť s VCS, na preskúmanie zákl. konceptu trvám na odporúčaní začať s SVN.SVN je v mnoha ohledech příliš složité, což donutí člověka tyto věci obcházet a z hlediska obecného DVCS i z hlediska Gitu konkrétně tak jednak získá špatné návyky, a jednak se pokročilejší věci v SVN bude učit pomalu. A následně se kvůli těmto návykům bude pomalu učit i Git. Takže ač má Git spoustu úskalí, nemůžu nikomu doporučit učit se Subversion za účelem pozdějšího přechodu na jakýkoli jiný VCS.
uvedomuju si, ze chci mozna spis "task management" nez jenom ciste rizeni verziTak to ještě můžeš zkusit Fossil – je tam integrovaná správa požadavků/úkolů a wiki.
Project pier se mi celkem libi, uvedomuju si, ze chci mozna spis "task management" nez jenom ciste rizeni verzi. Pokud budu veskerou komunikaci tykajici se projektu smerovat pres projectpier, tak mi zustane zaarchivovana na jednom miste a bude snad mozne se v ni vyznat i s odstupem casu.Na tohle nejsou špatné pro programátory, administrátory a podobná zvířata projekty typu Trac, které staví nad kvalitním modulárním základem a umějí využívat například i ten Git, který bych technicky hodnotil jako špičku. Ale žádný z nich jsem neviděl v provozu s laickými uživateli.
přístup přes WebDAVOtázka je, pokud už má sloužit SVN jako pouhý verzující WebDAV backend, jestli se na tento účel nenajde nějaké podstatě lepší a možná i jednodušší řešení. Přecijen automatické udržování historie změn je věc diametrálně odlišná od správy změn v projektu. Pokud se nenajde nic lepšího než SVN a WebDAV se ukáže jako podstatná výhoda, pak souhlasím.
Zkusit třeba Mercurial – má i doplněk pro velké soubory, který stačí zapnout, ale pokud nepotřebuješ verzovat vyloženě gigabajty (např. obrazy DVD), tak se bez toho obejdeš. Na běžné kancelářské dokumenty stačí standardní Mercurial bez nějakého dalšího ladění. Případně Bazaar (pěkné GUI). Git je spíš takový nástroj pro programátory.Na Gitu je zajímavé to, že poskytuje 100% kontrolu nad tím, co se v repozitáři děje. Mercurial se mi pozdával jednoduchostí a konzistencí, ale jako vývojář možnosti Gitu s kolegy reálně využívám. Jen aby výhody Bazaaru u pěkného GUI taky nekončily.
Vykašlat se na „nízkoúrovňové“ verzovací systémy a použít aplikaci typu Project pier, která mj. umí sdílet soubory a verzovat je.Osobně věřím na velká řešení jen pokud jsou postavená z kvalitních stavebních bloků. V tom případě jsou samostatně využívané stavební bloky výhodou. Ale na nějaké kancelářské use case by to mohlo být.
Tiskni
Sdílej: