Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
apt-get --purge remove avconv Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package avconvCož asi nejde když jsem si ho zkopiloval že, poradí mi někdo jak to tedy odinstalovat? Díky
./configure
se stejnymi volbami jako pri instalaci, aby vzniknul Makefile, a potom dej make uninstall
.
Jestli puvodni zdrojaky nenajdes, zkus stahnout aktualni verzi, udelej ./configure
a podivejde do targetu uninstall (nebo install) v Makefile, aby ses inspiroval, co vsechno budes muset odstranit rucne.
Jeste muzes zariskovat a nainstalovat novou verzi, ktera by mela prepsat tu starou, a pak tu novou odinstaluj. Kazdopadne si predtim udelej zalohu nebo snapshot. Ale nejjistejsi bude to odebrat rucne.
rm
. Případně si zjistit, jestli daný software v rámci
instalace nedělá ještě něco navíc, ale to nebýva u make install
příliš časté.
Další možnost je daný software zbuildovat ve stejné verzi se stejnými parametry
a spustit make uninstall
, pokud to buildsystém umožňuje. Ale na to bys asi přišel, když o tom uninstall píšeš.
ale to nebýva u make install příliš častéAle to bývá velmi časté. Info dokumentace, desktopové soubory, MIME typy, ..., i blbé knihovny nakonec potřebují spustit ldconfig; i když posledně jmenované nedělává
make install
, realita je taková, že někdo/něco to udělat musí a pouhé odstranění souborů, které make install
vytvořil přímo, zdaleka neuvede vše do původního stavu. Řada věcí se dříve či později správně aktualizuje či přegeneruje, až nainstaluješ/odinstaluješ jiný program. Jiné věci mohou zůstat navěky (adresáře v /etc či /var).
Samostatný -- nevyřeřený -- problém je odstraňování souborů a adresářů, které to vytvořilo v home uživatelů, protože poznat algoritmicky, co považují uživatelé za hodnotná data, která mají přežít i odstranění programu (či naopak citlivá data, která zůstat nemají), prakticky nelze.
make uninstall
. Slusne vychovane makefily instaluji do /usr/local a pokud toho nemas ze zdrojaku hodne, necha se to tam dohledat a smazat rucne. (Ale zalohuj!)
Tiskni
Sdílej: