GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
UUID=9054496454494DE2 /media/WD ntfs-3g noauto,umask=000,users 0 0Po takové trapné mezihře, kdy počítač nešel bez disku spustit (chybějící parametr noauto), jsem dospěla do stavu, kdy počítač po požadavku na připojení odpoví chybovou hláškou:
Nepovedlo se připojit následující zařízení: wd Požadovaná operace selhala.: Error mounting: mout exited with exit code 1: helper failed with: Unprivileged user can not mount NTFS block devices using the external FUSE library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated FUSE support and make it setuid root. Please see more information at http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-faq/#unprivelegedGoogle mi na tu chybovou hlášku moc nepomohl (v jedné diskusi to kdosi v Archu po mnoha různých pokusech vyřešil přes sudo, v jiné se nakonec nikam nedobrali). Na stránce uváděné přímo na konci chybové hlášky se píše cosi o změně práv, ale kde a čeho, to jako (b)bfu moc nechápu. Po zakomentování té přidané řádky v /etc/fstab už jde USB disk připojit jako obvykle, v současnosti do /media/wd_. Moje úvaha tedy je: Mageia si evidentně někde pamatuje, kam ten disk připojovat. Pak stačí cestu přepsat v tom "pamatovacím místě" (nějaký konfigurák?). Otázka zní: Kde je ten záznam, když evidentně není v /etc/fstab? Díky za nasměrování.
Řešení dotazu:
Ahoj
O pripojovani USB zarizeni se stara udev
. Takze hledej spis v /etc/udev/rules.d/*
(teda pokud to Mageia nema jinde).
Dejf
[root@laurin_notas media]# ls -l celkem 16 drwxr-xr-x 2 root root 4096 kvě 30 02:00 cdrom/ drwx------ 2 root root 4096 čec 22 14:34 DE6F-7FBF/ drwxrwxrwx 2 root root 4096 zář 1 13:28 WD/ drwx------ 2 root root 4096 zář 8 23:55 WD_//usr/lib/udev tady vůbec nemám. Zato jsem potkala zmiňovaný udisks2: /usr/lib/udisks2/, ale tam je jen binárka udisksd. Každopádně problém je vyřešen a děkuju všem zúčastněným za věnovaný čas a nápady.
Tiskni
Sdílej: